3. Bramki dynamiczne i przerzutniki

3.7. Przerzutnik dynamiczny typu D

Z dwóch przerzutników taktowanych można łatwo zbudować przerzutnik typu D (patrz punkt 3.2.1 w części pierwszej). Jest to najczęściej używany rodzaj przerzutnika w układach cyfrowych CMOS – w większości układów nie używa się w ogóle innych przerzutników. Przerzutnik typu D zapamiętuje sygnał wejściowy i opóźnia go o jeden takt zegara. Schemat takiego przerzutnika zwanego przerzutnikiem „master-slave” (dosłownie po polsku „pan-niewolnik”) jest pokazany na rysunku 3-8.

 

Rysunek 3 8. Przerzutnik typu D

 

Gdy zegar \Phi1  jest w stanie „1”, następuje wpisanie stanu wejścia do pierwszego stopnia („master”). Podczas jedynki zegara \Phi2  następuje przepisanie do drugiego stopnia („slave”). Tu również ważne jest, aby jedynki \Phi1  i \Phi2  nie nakładały się w czasie, bowiem równoczesne otwarcie wszystkich bramek transmisyjnych uniemożliwia prawidłowe działanie układu.

Dość często spotyka się przerzutniki typu D, w których jednak zastosowano zamiast bramek transmisyjnych inwertery trójstanowe. Takie przerzutniki działają dokładnie tak samo. Sygnały zegarowe \Phi1  i \Phi2  włączają lub wyłączają stan wysokiej impedancji. Schemat takiego przerzutnika pokazuje rysunek 3-9.

 

Rysunek 3 9. Przerzutnik typu D z inwerterami trójstanowymi

 

Przerzutnik z inwerterami trójstanowymi wymaga taktowania zegarem dwufazowym o fazach nie nakładających się, podobnie jak przerzutnik z bramkami transmisyjnymi. Jak zobaczymy dalej, zapewnienie właściwego taktowania zegarem dwufazowym o fazach nie nakładających się może być poważnym problemem technicznym w dużych układach.

Rysunek 3-10 pokazuje symbol przerzutnika typu D używany w schematach układów logicznych. Zauważmy, że w tym symbolu jest tylko jedno wejście zegarowe, a nie dwa wejścia dla zegara dwufazowego. Z powodu problemów z taktowaniem zegarem dwufazowym (o czym była mowa wyżej) w praktycznych rozwiązaniach przerzutników jest tylko wejście dla sygnału zegarowego odpowiadającego zegarowi \Phi1 (patrz rysunki 3-8, 3-9), a drugi sygnał zegarowy \Phi2 jest generowany lokalnie w układzie przerzutnika (czego nie ma na rysunkach 3-8, 3-9).

 

Rysunek 3 10. Symbol przerzutnika typu D

 

Łącząc w łańcuch przerzutniki typu D można zbudować szeregowy rejestr przesuwający. O rejestrach będzie mowa nieco dalej.