4. Pamięci i inne układy o strukturze matrycowej

Trudno znaleźć układ cyfrowy, który nie potrzebowałby pamięci. Potrzebne są zarówno pamięci o stałej zawartości, służące tylko do odczytu, jak i pamięci, których zawartość może być zmieniania. Będziemy mówić o jednych i o drugich. Omawiane będą zasady działania komórek pamięci, czyli układów przechowujących pojedyncze bity informacji oraz organizacja układów pamięci. Omawiane będą także inne układy o strukturze regularnej, które wprawdzie nie są zaliczane do pamięci, ale wykazują pewne do nich podobieństwo. 

Projektant specjalizowanego układu scalonego na ogół nie projektuje pamięci samodzielnie. Jeżeli w projektowanym układzie potrzebna jest pamięć, jest ona zwykle generowana automatycznie. Jest to możliwe dlatego, że pamięci mają regularną i powtarzalną budowę, co pozwala łatwo zautomatyzować ich projektowanie. To stwierdzenie nie dotyczy pamięci dynamicznych (znanych jako pamięci dRAM) wytwarzanych jako osobne układy scalone. Pamięci takie wymagają specjalnej technologii, a ich projektowanie jest bardzo trudne. Zajmuje się tym tylko kilku wyspecjalizowanych producentów na świecie. 

Nie będziemy rozważać szczegółów projektowania komórek pamięci ani też układów zapisu, odczytu i adresowania. Niemniej ogólne wiadomości o pamięciach potrzebne są każdemu, kto zajmuje się systemami cyfrowymi.