2. Specyfika i problemy projektowania układów analogowych

2.8. Elementy i sprzężenia pasożytnicze

Elementy i sprzężenia pasożytnicze były wspomniane w części pierwszej, punkt 3.1.8. Wpływ takich elementów pasożytniczych, jak na przykład rezystancja ścieżki lub jej pojemność do podłoża lub do innej ścieżki, jest stosunkowo łatwy do uwzględnienia przez wprowadzenie tego elementu do schematu układu i wykonanie odpowiednich obliczeń lub symulacji. Istnieją jednak także takie oddziaływania pasożytnicze, których uwzględnienie jest znacznie trudniejsze. Należą do tej grupy sprzężenia przez podłoże. Teraz je omówimy. Mechanizm sprzężenia przez podłoże ilustruje rysunek 2-5. 

Rysunek 2‑6. Mechanizm sprzężenia przez podłoże. Rezystor symbolizuje rezystancję rozproszoną między drenem tranzystora zakłócającego, a kontaktem uziemiającym podłoże

Mechanizm ten można opisać następująco. Jeśli na obszarze drenu tranzystora zakłócającego pojawi się skok napięcia, to zmieni się ładunek zgromadzony w pojemności złącza p-n dren-podłoże. Spowoduje to przepływ impulsu prądu przez podłoże, a ponieważ podłoże jest obszarem o dość znacznej rezystywności, wystąpić musi spadek napięcia. Potencjał podłoża w okolicy tranzystora zakłócanego zmieni się, a tym samym zmieni się napięcie V_{BS}tego tranzystora. To, jak wiemy, powoduje zmianę napięcia progowego tranzystora (patrz wzór 3-6 w części I). Zmiana napięcia progowego wywoła zmianę wartości prądu drenu. W ten sposób zakłócenia przenoszą się przez podłoże (podłoże w tym przypadku może oznaczać także obszar wyspy, w którym może wystąpić to samo zjawisko). Zjawisko to jest bardzo trudne do uwzględnienia i ilościowej analizy ze względu na trójwymiarowy rozpływ prądu w podłożu uzależniony od rozmieszczenia elementów układu. Zjawisko to nie daje się modelować prostym schematem zastępczym z elementami o stałych skupionych. Wiadomo natomiast, jak należy projektować układ, by temu zjawisku zapobiec lub znacznie je ograniczyć. Pokazuje to rysunek 2-6.

Rysunek 2‑5. Sposób zredukowania sprzężenia przez podłoże przez uziemienie podłoża pomiędzy tranzystorami

Efekt redukcji sprzężenia uzyskujemy dzięki uziemieniu podłoża pomiędzy tranzystorami. Dzięki temu zmiana potencjału podłoża w pobliżu tranzystora, który w poprzedniej konfiguracji był „odbiornikiem” zakłóceń, teraz nie zachodzi. Potencjał ten jest określony przez potencjał kontaktu do podłoża.

W układach cyfrowych, które są mało wrażliwe na zakłócenia, wystarcza uziemianie podłoża przez gęsto rozmieszczone kontakty. Na ogół wystarcza umieszczanie kontaktów do podłoża nie rzadziej niż co 50 ... 100 µm. W przypadku układów analogowych może być celowe otoczenie tranzystorów zakłócających lub całych bloków zakłócających pierścieniami kontaktów zwanymi pierścieniami ochronnymi (rysunek 2-7). W przypadku podłoża są to kontakty uziemiające, a w przypadku obszaru wyspy – kontakty połączone z plusem zasilania V_{DD}. Jeżeli w tym samym układzie występują zarówno bloki cyfrowe, jak i analogowe, otoczenie bloków cyfrowych i analogowych pierścieniami ochronnymi jest z reguły niezbędne. W układach cyfrowych CMOS występują bowiem skoki napięcia od zera do napięcia zasilania V_{DD}, toteż układy te są źródłem zakłóceń o dużej amplitudzie.

Rysunek 2‑7. Mały blok analogowy otoczony pierścieniem kontaktów uziemiających podłoże