3. Wybrane układy analogowe

3.12. Komparator napięcia

Komparator napięcia jest to podstawowy układ wiążący domeny elektroniki analogowej i cyfrowej. Podobnie jak wzmacniacz operacyjny, ma dwa wejścia i jedno wyjście. Podobnie jak wzmacniacz operacyjny, reaguje na napięcie różnicowe, czyli różnicę napięć na dwóch wejściach. Od wzmacniacza operacyjnego różni się tym, że na jego wyjściu pojawiają się sygnały cyfrowe: napięcia reprezentujące jedynkę logiczną lub zero logiczne w zależności od tego, jaki jest znak napięcia różnicowego na wejściach. Jeśli na wejściu nie odwracającym fazy napięcie jest wyższe niż na wejściu odwracającym fazę, na wyjściu pojawia się napięcie o wartości jedynki logicznej, w przeciwnym razie pojawia się zero. Takie układy mają bardzo wiele zastosowań. Układy pełniące rolę wzmacniaczy odczytu w pamięciach statycznych i dynamicznych (część III, rysunki 4-3 i 4-5) są szczególnym rodzajem komparatorów napięcia. Komparatory napięcia są też niezbędne w układach przetworników analogowo-cyfrowych i w wielu innych układach, w których sygnały analogowe są w jakiś sposób mierzone bądź porównywane z napięciami stałymi lub innymi sygnałami analogowymi.

Komparatory napięcia dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to komparatory działające w sposób ciągły - stan wyjścia (zero lub jedynka) zmienia się po każdej zmianie znaku różnicowego napięcia wejściowego. Tego rodzaju komparator ma budowę bardzo podobną do wzmacniacza operacyjnego. Drugi rodzaj to komparatory z wejściem zegarowym. Dokonują one operacji porównania napięć na wejściach w odpowiedzi na sygnał zegarowy. Taki komparator ma zwykle na wyjściu układ zapamiętujący wynik porównania – zero lub jedynkę – na czas trwania jedynki zegara. Ten rodzaj komparatorów ma szerokie zastosowanie m.in. w przetwornikach analogowo-cyfrowych, gdzie sygnał analogowy jest próbkowany w określonych chwilach czasowych. Przykład prostego układu komparatora z wejściem zegarowym pokazuje rysunek 3-33. W tym układzie następuje porównanie napięć na wejściach V_{we+} i  V_{we-} w chwili, gdy stan logiczny wejścia zegarowego CLK zmienia się z „0” na „1”, a wynik porównania (stan logiczny „0” lub „1” na wyjściu V_{wy}) utrzymuje się aż do końca czasu trwania stanu „1” zegara. W czasie, gdy zegar jest w stanie „0”, napięcie na wyjściu nie reprezentuje wyniku porównania.


Rysunek 3‑33. Prosty komparator napięcia z wejściem zegarowym

Układ ten składa się z dwóch części. Po lewej tranzystory T1 - T5 tworzą wzmacniacz różnicowy z symetrycznym wyjściem, w którym tranzystor T5 pełni rolę źródła prądowego (dającego prąd o wartości określonej przez napięcie polaryzujące V_{P2}), a tranzystory T3 i T4 pełnią rolę aktywnych obciążeń (napięcie polaryzacji V_{P1} musi mieć taką wartość, aby zapewnić pracę tych tranzystorów w zakresie nasycenia). Prawa część układu to przerzutnik zbudowany z tranzystorów T8, T9, T11 i T12, ma on dwa stany stabilne podobnie jak omawiany wcześniej przerzutnik zbudowany z dwóch inwerterów (patrz część III, rysunek 3-4). Tranzystor T10 sterowany sygnałem zegara CLK włącza zasilanie tego przerzutnika, gdy zegar jest w stanie „1”, i wyłącza, gdy zegar jest w stanie „0”. Dla zegara w stanie „0” napięcie wyjściowe V_{wy} zależy od wartości napięć na bramkach tranzystorów T6 i T7 (tranzystor T10 jest wyłączony, więc przez tranzystory T8 i T9 prąd nie płynie). Porównanie napięć V_{we+} i  V_{we-} następuje z chwilą przejścia zegara do stanu „1”. Tranzystor T10 zostaje włączony, włączając zasilanie przerzutnika. Napięcia na bramkach tranzystorów T6 i T7 decydują o tym, w którym z dwóch możliwych stanów ustawi się w tym momencie przerzutnik. Dla V_{we+}>V_{we-} napięcie na bramce T7 będzie niższe, niż na bramce T6, co spowoduje, że napięcie w węźle B będzie wyższe, niż w węźle A. Dodatnie sprzężenie zwrotne w przerzutniku spowoduje dalszy wzrost napięcia w węźle B i spadek w węźle A, i ostatecznie na wyjściu pojawi się napięcie bliskie V_{DD}, czyli logiczna jedynka. W przeciwnym przypadku na wyjściu pojawi się napięcie bliskie zeru, czyli logiczne zero. Ten stan nie ulegnie już zmianie bez względu na zmiany napięć wejściowych aż do chwili, gdy zegar przejdzie ze stanu „1” do stanu „0”. Ponowne przejście zegara do stanu „1” spowoduje kolejny akt porównania napięć wejściowych i zapamiętanie wyniku.