2. Typy magistral

2.9. Thunderbold

Thunderbolt (Light Peak) stanowi standard złączy i protokołów służących do łączenia różnych urządzeń elektronicznych. Standard jest następcą popularnych magistral, takich jak USB, FireWire czy HDMI. Powstał z połączenia DisplayPort i wyprowadzonej na zewnątrz magistrali PCI Express x4, co umożliwia podłączanie za jego pomocą typowych kart rozszerzeń, kontrolerów RAID czy monitorów. Demonstracja technologii Light Peak odbyła się 23 września 2009 podczas Intel Developer Forum. Technologia została wyprodukowana przez firmę Intel we współpracy z Apple Inc. Intel rozpoczął dystrybucję Thunderbolt na początku 2011 roku. Początkowo port Thunderbolt można było znaleźć w MacBookach Pro, MacBookach Air oraz w komputerach iMac i Mac Mini. W 2012 roku trafił do pecetów jako wyposażenie platformy Centrino "Chief River". W czerwcu 2013 roku Intel zaprezentował standard Thunderbolt 2 (Falcon Ridge) o przepustowości 20 Gbps i obsługujący strumieniowanie wideo w standardzie 4K.
Thunderbolt – charakterystyka:
•    prędkość 10 Gb/s, 20 Gb/s dla Thunderbolt 2, (przez kabel światłowodowy do 100 Gb/s na odległość do 100 metrów),
•    równoczesne połączenie z wieloma urządzeniami,
•    wiele protokołów,
•    równoczesny transfer w obydwie strony,
•    hot plugging dostępny tylko na komputerach firmy Apple działających pod kontrolą OS X (komputery posiadające inny system hot swapu na portach Thunderbolt nie obsługują).

W międzyczasie został opracowany standard USB Type-C. Stanowi on opis samego połączenia portu i gniazda. USB Type-C jest małe, zwarte. Standard ten zastąpi USB Type-A, USB Type-B oraz ich mniejsze odmiany micro i mini USB. Nowy port USB jest odwracalny. Znaczy to, że dobiegają końca czasy obracania wtyczki USB dwa razy aby włożyć pendrive do laptopa.
Intel postanowił stworzyć Thunderbolt 3, tak aby stanowił nadzbiór hosta urządzeń podłączanych wtyczką USB Type-C dając za jego pomocą dostęp do technologii USB 3.1 (przy pełnej prędkości 10Gbps), DisplayPort 1.2, PCI Express Gen 3 i swojego własnego standardu Thunderbolt. 
W tabeli 5 zawarto podstawowe porównanie standardów Tunderbolt. Różnice Thunderbolt 3 w porównaniu do poprzednich standardów są przedstawione poniżej:
•    Typ połączenia Mini DisplayPort został porzucony na korzyść połączenia typu USB-C.
•    Wszystkie kable Thunderbolt 3 będą działać jako kable USB-C. Wszystkie kable USB-C będą działać jako kable Thunderbolt 3, o ile są dobrej jakości kablami.
•    Thunderbolt 3 ma najwyższą prędkość przesyłu danych równą 40 Gb/s, o ile kabel ma 0.5 m lub mniej.
•    W przypadku kabli o długości 1 m lub dłuższej, Thunderbolt 3 obsługuje pasywne kable (tańsze), które mają prędkość maksymalną 20 Gb/s oraz aktywne kable (droższe), które utrzymują prędkość 40 Gb/s.
•    Thunderbolt 3 jest zgodny z wcześniejszymi wersjami Thunderbolt, ale ze względu na nowy typ portu, do korzystania ze starszych urządzeń Thunderbolt są wymagane adaptery.
•    Każde urządzenie USB-C podłączone do portu Thunderbolt 3 będzie działać normalnie.
•    Ponieważ urządzenia Thunderbolt 3 wykorzystują dyskretne chipy Thunderbolt, nie będą działać po podłączeniu do portu USB-C.

Tabela 5. Thunderbolt 3

   Wydanie  Rok wprowadzenia Prędkość maksymalna Typ portu 
Thunderbolt      2011      10 Gbps Mini DisplayPort
Thunderbolt 2 2013 20 Gbps Mini DisplayPort
Thunderbolt 3 2015 40 Gbps (krótki lub aktywny kabel) 20 Gbps (długi, pasywny kabel) USB-C