8. Karty graficzne

8.4. Mysz

Mysz wynalazł w 1963 roku Douglas Engelbart, pracujący ówcześnie w Stanford Research Center. W latach 70 rozwijaniem technologii zajęła się firma Xerox, ale pierwsza mysz wyprodukowana na masową skalę pojawiła się w latach 80, wraz z upowszechnieniem się komputerów Apple Macintosh i ich graficznego interfejsu użytkownika.
Działanie myszy jest proste. Przesuwanie urządzeniem, wyposażonym w przyciski, powoduje przekazanie do komputera informacji o zmianie położenia myszy i w rezultacie ruch kursora na ekranie. Kliknięcie przyciskiem myszki powoduje modyfikację parametrów używanego programu.
Ze względu na sposób w jaki myszy odczytują swoją pozycję, urządzenia te możemy podzielić na trzy grupy: mechaniczne, optomechaniczne i optyczne. Modele mechaniczne i optomechaniczne działają według podobnych zasad:
•    W modelu mechanicznym wewnątrz myszy znajduje się kulka wykonana ze specjalnego materiału. Przesuwanie myszy po płaskiej powierzchni powoduje obroty kulki, które zamieniane są na składowe ruchu w kierunkach X i Y. Za proces ten odpowiada para umieszczonych prostopadle do siebie przetworników (zestawu rolek, diody i fotodetektora), które stykają się z kulką.
•    Jedyną rzeczą odróżniającą model optomechaniczny myszy od modelu mechanicznego jest fakt, że zmiana pozycji kulki odczytywana jest za pomocą detektorów optycznych, a nie rolek.
•    W modelu optycznym myszy do odczytu zmiany pozycji również używane są czujniki optyczne. W tym przypadku jednak nie jest odczytywany ruch kulki, tylko przesuwanie się podłoża. We wczesnych modelach do działania takiej myszy niezbędna była specjalna podkładka pokryta siatką punktów kontrolnych, na podstawie których sensory optyczne odczytywały aktualne położenie urządzenia. Współczesne rozwiązania mogą odczytywać poruszenie myszy po dowolnym podłożu, byle nie było to lustro bądź biała kartka.
Ważnym parametrem jest rozdzielczość myszy - liczba impulsów wysyłanych w trakcie przemieszczania się urządzenia na odcinku jednego cala. Naturalnie, im rozdzielczość jest większa, tym lepiej dla użytkownika. Większość myszy komunikuje się z komputerem wykorzystując złącze PS/2 lub USB. Możliwa jest również bezprzewodowa komunikacja pomiędzy komputerem a myszą, chociażby z wykorzystaniem standardu Bluetooth.