8. Karty graficzne

8.7. Drukarka

Drukarka, w przeciwieństwie do skanera, zamienia dokument z postaci cyfrowej na papierową. Drukarki podzielić można na trzy grupy w zależności od techniki jaką wykorzystują do drukowania:
•    Drukarki igłowe. Technika druku opiera się na dwóch elementach: głowicy (z igłami) i taśmie barwnej. Igły głowicy uderzając w taśmę barwiącą powodują przeniesienie barwnika na papier. Drukarki tego typu są głośne i oferują słabą jakość wydruku. Mają one w zasadzie jedną zaletę – są w stanie drukować na kalce w więcej niż jednej kopii, dlatego znajdują jeszcze zastosowanie do wydruku faktur, potwierdzeń, itp...
•    Drukarki atramentowe. Wykorzystują atrament jako nośnik informacji. Atrament, który znajduje się w zbiornikach, jest doprowadzany do głowicy i wypychany przez dysze. Istnieje wiele rodzajów drukarek atramentowych, wykorzystujących różne techniki do nakładania tuszu na papier. Najpopularniejsze z nich to:
o    technika termiczna – kropelka atramentu jest "wypluwana" na papier na skutek rozprężenia pęcherzyka powietrza (w każdej z dysz znajduje się specjalny grzejnik, który w krótkim czasie potrafi rozgrzać się do wysokiej temperatury. W wyniku tego wytwarza się para wodna, która  wypycha kropelkę atramentu z dyszy.
o    technika piezoelektryczna – kropelka tuszu jest wypychana przez kryształki, które pod wpływem przyłożonego napięcia zmieniają swoją objętość.
•    Drukarki laserowe. W tym przypadku, za pomocą specjalnej rolki, toner jest rozkładany w miejscach, które wcześniej oświetlił promień lasera (ujemnie naładowany toner jest przyciągany przez dodatnio naładowane punkty bębna). Naelektryzowany toner przyciągany jest przez papier (również naelektryzowany, lecz przeciwnie), po czym zostaje utrwalony przez zespół wałków rozgrzanych do 200 stopni Celsjusza (w tej temperaturze toner topi się). W trzecim etapie bęben jest oczyszczany z resztek barwnika i rozładowywany.
Najważniejszym parametrem drukarki jest maksymalna rozdzielczość z jaką jest w stanie drukować. Typowe rozdzielczości popularnych drukarek atramentowych to 600x300 dpi, 600x600 dpi. Oczywiście drukarki laserowe (ale i atramentowe również) mogą oferować znacznie większe rozdzielczości. Drugim, ważnym czynnikiem jest czas drukowania dokumentów (drukarki atramentowe ok. 4-6 stron na minutę, drukarki laserowe 10 i więcej). Najczęściej drukarki komunikują się z komputerem wykorzystując port USB. Wiele drukarek ma też obecnie wbudowane interfejsy sieciowe.