1. Model stałoprądowy tranzystora bipolarnego

1.3. Efekty zależne od punktu pracy

REZYSTANCJE OBSZARÓW QUASI-NEUTRALNYCH

Wpływ rezystancji obszarów emitera, bazy i kolektora na właściwości tranzystora można uwzględnić przez dołączenie do modelu Ebersa-Molla dyskretnych rezystancji zastępczych:

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.17 Rezystancje zastępcze obszarów quasi-neutralnych tranzystora bipolarnego

 

Rezystancje emitera i kolektora

Rezystancje te można traktować jako rezystancje szeregowe, na których występują zauważalne spadki napięcia dla dużych gęstości prądów emitera i kolektora. Zatem, na właściwości statyczne tranzystora wpływają one głównie zmniejszając wartości napięć odkładających się na warstwach zaporowych złączy w stosunku do napięć polaryzacji w kontaktach elektrycznych:

 

 

U_{E"B}=U_{EB}-I_{E}r_{ee"},

(1.28)  

 

 

U_{C"B}=U_{CB}-I_{C}r_{cc"}.

(1.29)  

 

Spadek napięcia na rezystancji emitera dodaje się do spadku napięcia na rezystancji bazy wpływając na kształt charakterystyki wejściowej tranzystora (rys. 1.21). Obszar emitera jest jednak na ogół tak silnie domieszkowany, że ree’ można pominąć.

 

Ze względu na komplikację konstrukcji tranzystora, rezystancję kolektora oszacuje się jako sumę rezystancji szeregowych poszczególnych obszarów kolektora, przez które płynie prąd IC, jak w przykładowej strukturze przedstawionej na rys. 1.18:

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.18 Składowe rezystancji szeregowej kolektora i jej wpływ na kształt charakterystyk wyjściowych

 

Wpływ rcc’ obserwuje się jako zmniejszenie nachylenia charakterystyk wyjściowych tranzystora w zakresie nasycenia.

 

Rezystancja bazy

Wyznaczenie zastępczej rezystancji bazy jest bardziej skomplikowane, ponieważ ma ona charakter rozproszony (nie wystarcza model jednowymiarowy), a ponadto jest funkcją punktu pracy. Na rys. 1.19 wyróżniono dwa obszary decydujące o wartości rezystancji bazy:

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.19 Składowe rezystancji rozproszonej bazy i jej zależność od punktu pracy

 

Znając wartości rezystancji warstwowej obszaru dyfuzji bazowej RbS i obszaru bazy pod emiterem RbaS, rezystancję rozproszoną bazy można zapisać jako sumę:

 

r_{bb"}=R_{bp}+R_{ba},

(1.30)  

gdzie:

rezystancja bazy pasywnej jest rezystancją szeregową:

 

R_{ba}= R_{bs}\frac{I_{BE}}{a _{E}},

(1.31)  

rezystancja bazy aktywnej stanowi rezystancję rozproszoną:

 

R_{ba}\approx = \frac{U_{basr}}{I _{B}}\Rightarrow R_{ba}=R_{baS\frac{b_{E}}{3a_{E}}},

(1.32)  

 

(aE i bE zaznaczono na rys. 1.18, lBE jest odległością pomiędzy kontaktami elektrycznymi bazy i emitera).

Oszacowanie Rba uwzględnia fakt, że fragmenty złącza emiterowego położone dalej od kontaktu bazy są polaryzowane mniejszym napięciem (oddziela je od tego kontaktu większa rezystancja). Założono ponadto, że prąd bazy zmienia się liniowo od wartości równej IB na granicy obszarów bazy pasywnej i aktywnej po stronie kontaktu bazy, do wartości równej zero po stronie przeciwnej.

Skupianie prądu emitera przy krawędziach położonych blisko kontaktu bazy (emitter crowding effect) wynikające z silniejszej polaryzacji tych obszarów (mniejszy spadek napięcia na rezystancji rozproszonej bazy) powoduje nieefektywne wykorzystanie obszarów odległych od kontaktu bazy. Dla osłabienia znaczenia tego efektu konstruuje się tranzystory o dużym stosunku długości krawędzi emitera sąsiadujących z kontaktami bazy do powierzchni emitera. Wprowadzenie podwójnego kontaktu bazy, jak na rys. 1.20 powoduje czterokrotne zmniejszenie rezystancji bazy aktywnej w stosunku do Wrbakt.

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.20 Konstrukcja tranzystora z podwójnym kontaktem bazy

 

Dla tranzystorów dużej mocy stosuje się konstrukcje grzebieniowe, które powstają przez podzielenie emitera na paski oddzielone kontaktami bazy (zwielokrotniając konstrukcję z rys. 1.20).

 

Rezystancja rbb’ zależy od punktu pracy tranzystora (rys. 1.19). Rośnie ze wzrostem zaporowej polaryzacji złącza kolektorowego, ponieważ na skutek efektu Early’ego rośnie rezystancja warstwowa RbaS. Modulacja przewodności bazy powoduje zależność rbb’ od prądu emitera (kolektora). Wzrost wartości tego prądu zwiększa koncentrację nośników w bazie i rezystancja warstwowa RbaS maleje.

 

Spadek napięcia na rezystancji rbb’ oraz ree’ dla dużych wartości prądów powoduje zmniejszenia nachylenia charakterystyki wejściowej tranzystora:

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.21 Wpływ rezystancji bazy i emitera na kształt charakterystyki wejściowej tranzystora IB(UBE) oraz Ic(UBE)

 

Rezystancja rozproszona bazy wpływa również na oddziaływanie wsteczne w tranzystorze: wzrost UCB skraca długość bazy, co powoduje wzrost rezystancji bazy rbb’ i zwiększenie spadku napięcia na niej. Przy stałej wartości napięcia na zaciskach emitera i bazy maleje polaryzacja warstwy zaporowej UE’B’ (rys. 1.17) i tym samym prąd emitera IE rośnie słabiej niż to wynika z samego efektu Early’ego .

 

ZMIANY WSPÓŁCZYNNIKA WZMOCNIENIA PRĄDOWEGO

 

Wyjaśnienie fizycznych przyczyn zależności współczynnika wzmocnienia prądowego od punktu pracy przedstawione będzie dla tranzystora pracującego w konfiguracji WE. Zmiany bF w funkcji prądu kolektora można rozważyć korzystając z wykresów ln(IC) oraz ln(IB) w funkcji UB'E' jak na rys. Rwzmprwe (odległość między charakterystykami IC(UB'E') i IB(UB'E') określa bF).

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.22 Współczynnik wzmocnienia prądowego tranzystora w konfiguracji WE w funkcji prądu kolektora

 

Zakres I - małych prądów

 

Dla bardzo małych napięć polaryzacji przewodzenia Epolzf w prądzie złącza p-n dominuje składowa rekombinacji w warstwie zaporowej Wcharw. Zjawiska te zachodzą w objętości oraz na powierzchni półprzewodnika i nie są jeszcze dokładnie poznane, można jednak posługiwać się wzorem eksperymentalnym:

 

I_{B[w]]}=I_{swE}[exp(\frac{U_{BE}}{nV_{T}})-1],

(1.33)  

gdzie parametr n (współczynnik emisji) zmienia się losowo w przedziale (1, 2). Ta składowa prądu bazy stanowi równocześnie składnik prądu emitera.

 

Prąd obcy kolektora natomiast, jest utworzony przez nośniki wstrzykiwane do obszaru bazy (nie zależy od rekombinacji w warstwie zaporowej złącza emiter-baza) i może być opisany klasycznym wzorem:

 

I_{C}=I_{S}[exp(\frac{U_{BE}}{V_{T}})-1],\; \; dla\; \; U_{BC}=0.

(1.34)  

Mniejsza wartość bF dla małych prądów wiąże się zatem ze stratami w przekazywaniu informacji od emitera do kolektora na skutek rekombinacji nośników ładunku w obrębie warstwy zaporowej złącza emiter-baza. (Zjawisko to ogranicza możliwości zastosowań tranzystora dla małych wartości UBE).

Ze wzrostem napięcia UBE udział składowej rekombinacji w warstwie zaporowej tego złącza w prądzie bazy (i emitera) maleje i w konsekwencji bF rośnie (zakres I na rys. 1.22).

 

Zakres II - średnich prądów

 

W zakresie tym wzmocnienie prądowe osiąga wartość maksymalną.

W prądzie bazy dominuje składowa związana z rekombinacją w obszarach quasi-neutralnych emitera i bazy (wstrzykiwaniem nośników do tych obszarów) i jest taką samą funkcją UB'E' jak prąd kolektora. Zgodnie z modelem Ebersa-Molla  można zapisać dla UCB = 0:

 

I_{B}=\frac{I_{S}}{\beta _{FM}}[exp(\frac{U_{BE}}{V_{T}})-1].

(1.35)  

W pewnych przypadkach konstrukcji tranzystora zakresy I i III zachodzą na siebie i nie występuje obszar stałej wartości bFM jak na rys. Rwzmprwe (ale nadal można określić parametry IS i bFM).

 

 

Zakres III - dużych prądów

 

Wolniejszy wzrost prądu kolektora IC w funkcji UBE w tym zakresie jest związany głównie ze znaczną i zmienną wartością ładunku nadmiarowych nośników większościowych w bazie i tym samym istotną zależnością IS od UBE. Zmianę nachylenia charakterystyki IC(UBE ) można określić w sposób przybliżony:

 

I_{C}\approx Aq\frac{n_{i}^{2}}{G_{B}}exp(\frac{U_{BE}}{V_{T}})\approx q\frac{n_{i}^{2}D_{nBav}}{Q_{B}}exp(\frac{U_{BE}}{V_{T}}),

(1.36)  

gdzie DnBav jest uśrednionym współczynnikiem dyfuzji elektronów w bazie, QB jest ładunkiem dziur (nośników większościowych) w bazie:

 

Q_{B}=q\int_{0}^{w_{B}}p_{B}dx=Q_{0B}+\Delta Q_{B},

(1.37)  

gdzie:

ładunek równowagowy:

 

Q_{0B}=q\int_{0}^{w_{B0}}p_{0B}dx \approx q\int_{0}^{w_{B0}}N_{aB}dx,

(1.38)  

ładunek nadmiarowy:

 

 

\Delta Q_{B}=q\int_{w_{B0}}^{w_{B}}p_{0B}dx+ q\int_{0}^{w_{B}}\Delta p_{B}dx\approx q\int_{0}^{w_{B}}\Delta p_{B}dx\div I_{C}.

(1.39)  

 

Gdy koncentracje nadmiarowych nośników nie są duże, ładunek dziur w bazie jest praktycznie równy równowagowemu Wqbrow, czyli QB praktycznie nie zależy od UBE. Dla wysokich poziomów wstrzykiwania nie można pomijać zależności ładunku nośników nadmiarowych od prądu kolektora. Przy dostatecznie dużych gęstościach tego prądu, DQB może stać się znacznie większy od Q0B. Zatem, uwzględniając (1.39) otrzymuje się:

 

I_{C}\div \frac{1}{I_{C}}exp(\frac{U_{BE}}{V_{T}}),\Rightarrow I_{C}\div exp(\frac{U_{BE}}{2V_{T}}).

(1.40)  

We współczesnych tranzystorach (o słabo domieszkowanym obszarze warstwy epitaksjalnej kolektora) ładunek nadmiarowy DQB osiąga duże wartości w wyniku efektu bazy indukowanej. Rozszerzenie obszaru bazy kosztem warstwy zaporowej złącza kolektor-baza dla dużych wartości prądu kolektora powoduje bowiem powiększenie obszaru, w którym gromadzi się ten ładunek. Innymi słowy, znaczący wzrost DQB wynika nie tylko ze wzrostu DpB>>p0B w obszarze bazy technologicznej (jak w indywidualnym złączu p-n), ale też gromadzenia nośników w obszarze bazy indukowanej.

Z punktu widzenia transportu nośników mniejszościowych, rozszerzenie efektywnego obszaru bazy wydłuża czas ich przelotu i zmniejszenie sprawności transportu przez bazę i w konsekwencji współczynnika wzmocnienia prądowego (rys. 1.22).

 

Zależność współczynnika wzmocnienia prądowego od napięcia wyjściowego (UCB lub UCE) wynika z efektu Early’ego. Skrócenie bazy towarzyszące wzrostowi wartości tego napięcia (silniejszej polaryzacji złącza kolektorowego w kierunku zaporowym) powoduje skrócenie czasu przelotu nośników i tym samym wzrost sprawności transportu przez bazę.

 

Warto w tym miejscu pokazać na jednym rysunku wpływ na charakterystyki tranzystora omawianych wyżej zjawisk oraz spadku napięcia na rezystancji bazy (i emitera):

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.23 Wpływ efektu bazy indukowanej oraz rezystancji bazy i emitera na charakterystyki Ic(UBE) oraz IB(UBE)

 

OBSZAR BEZPIECZNEJ PRACY TRANZYSTORA

 

Ograniczenia dozwolonego obszaru pracy tranzystora bipolarnego przedstawiono na rys. Rbezp.

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.24  Obszar bezpiecznej pracy tranzystora bipolarnego

 

Hiperbola mocy admisyjnej ograniczająca maksymalną wartość iloczynu prądu i napięcia wyjściowego wynika z ograniczenia maksymalnej temperatury Tjmax, powyżej której koncentracja samoistna przewyższa koncentrację domieszek i określona jest warunkami chłodzenia charakteryzowanymi temperaturą otoczenia i rezystancją termiczną:

 

P_{admax}=\frac{T_{jmax}-T_{0}}{R_{th}}.

(1.41)  

 

Maksymalny prąd kolektora podawany przez producenta jest wartością, powyżej której częstość uszkodzeń (o różnej naturze fizycznej) znacząco rośnie. Jest to więc parametr „statystyczny” określany eksperymentalnie.

 

Ograniczenie napięciowe w przypadku konfiguracji wspólnej bazy stanowi napięcie przebicia złącza kolektor-baza. Złącze to jest stosunkowo słabo domieszkowane, zatem o przebiciu decyduje powielanie lawinowe. Na rys. 1.25 przedstawiono odpowiednią charakterystykę dla szczególnego przypadku rozwarcia emitera.

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.25 Napięcia przebicia tranzystora bipolarnego

 

W konfiguracji wspólnego emitera przebicie tranzystora następuje przy niższych napięciach, gdy między generacją zderzeniową w warstwie zaporowej i wstrzykiwaniem z emitera dochodzi do dodatniego sprzężenia zwrotnego. W przypadku rozwarcia bazy, warunek przebicia tranzystora można wyprowadzić następująco:

 

\left.\begin{matrix}
I_{C}=(-\alpha _{F}I_{E}+I_{CB0})M\\ 
I_{E}=-I_{C}
\end{matrix}\right\}\Rightarrow I_{C}=\frac{MI_{CB0}}{1-\alpha _{F}M}\Rightarrow \alpha _{F}M=1,

(1.42)  

 

gdzie M jest współczynnikiem powielania określonym wzorem Wmlaw.

Zmniejszanie rezystancji w obwodzie wejściowym skutkuje wzrostem napięcia inicjującego przebicie tranzystora, ponieważ rezystancja ta bocznikuje złącze emiter-baza i osłabia powyższy efekt. W skrajnym przypadku zerowej rezystancji, napięcie przebicia jest nieco mniejsze niż w konfiguracji wspólnej bazy, ponieważ ze względu na rezystancje obszarów quasi-neutralnych idealne zwarcie jest nierealizowalne.

 

Efekt bazy indukowanej 

 

Napięcie UCB stanowi sumę spadku napięcia na warstwie zaporowej złącza kolektor-baza i spadku napięcia na rezystancji rcc’ warstwy epitaksjalnej kolektora (stosunkowo słabo domieszkowanej):

 

U_{CB}=U_{C""B}-I_{C}r_{cc"}.

(1.43)  

 

W zakresie dużych gęstości prądu kolektora spadek napięcia na tej rezystancji jest znaczący i powoduje zmniejszenie napięcia zaporowej polaryzacji złącza kolektor-baza, jeżeli UCB = const. Przy odpowiednio dużej wartości prądu IC warstwa zaporowa złącza kolektor-baza zostaje spolaryzowana w kierunku przewodzenia, a jej szerokość maleje jak na rys. Rbazind.

Towarzyszy temu efekt Kirka Ekirk, który polega na kompensacji ładunku donorów po stronie warstwy epitaksjalnej przez elektrony tworzące prąd IC i równocześnie ładunku akceptorów po stronie bazy przez dziury dostarczane z kontaktu bazy w wyniku relaksacji dielektrycznej.

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.26 Zjawisko powstawania bazy indukowanej

 

Dalszy wzrost IC powoduje wzrost wartości natężenia pola elektrycznego w obszarze epitaksjalnym przy zachowaniu UCB = const. Następuje praktycznie zanik warstwy zaporowej i w jej miejscu powstaje prawie pozbawiona pola elektrycznego baza indukowana (zachodząca na obszar epitaksjalny). Oznacza to wzrost efektywnej długości bazy o obszar bazy indukowanej wBi, w którym transport nośników odbywa się w warunkach podobnych do bazy technologicznej wB0 (słabe pole elektryczne, duże koncentracje swobodnych nośników).

 

Rezystancja warstwowa 

 

Rezystancję warstwy półprzewodnika, w której koncentracja domieszek zmienia się w kierunku x prostopadłym do podstawy i kierunku przepływu prądu (y) jak na rys. Rwarstwa, można obliczyć jako równoległe połączenie cienkich warstw składowych o grubości dx i konduktywności s(x).

 

Uzupelnij opis obrazkaUzupelnij opis obrazka

Rys. 1.27 Warstwa półprzewodnika nierównomiernie domieszkowanego w kierunku prostopadłym do podstawy

 

Dla prądu płynącego prostopadle do osi x można konduktancję i rezystancję tej warstwy zapisać:

 

G=\frac{b}{a}\int_{x_{1}}^{x_{2}}\sigma dx\Rightarrow R=\frac{a}{b}\frac{1}{\int_{x_{1}}^{x_{2}}\sigma dx}=\frac{a}{b}R_{S},

(1.44)  

gdzie parametr

 

R_{S}=\frac{1}{\int_{x_{1}}^{x_{2}}\sigma dx}

(1.45)  

stanowi rezystancję warstwy o podstawie kwadratowej (a = b) i nosi nazwę rezystancji warstwowej (niezbyt ściśle powierzchniowej) lub rezystancji na kwadrat (jednostką jest ohm na kwadrat: W/…):  

dla półprzewodnika typu n:

 

R_{S}\approx =\frac{1}{q\int_{x_{1}}^{x_{2}}\mu _{n}ndx}\approx \frac{1}{q\int_{x_{1}}^{x_{2}}\mu _{n}N_{d}dx},

(1.46)  

 

dla półprzewodnika typu p:

 

R_{S}\approx =\frac{1}{q\int_{x_{1}}^{x_{2}}\mu _{p}pdx}\approx \frac{1}{q\int_{x_{1}}^{x_{2}}\mu _{p}N_{a}dx},

(1.47)  

 

Dla typowych rozkładów domieszek (erfc, Gauss) istnieją wykresy („Irvina”) ułatwiające znalezienie RS dla znanych parametrów rozkładów domieszek i różnych grubości warstw h.

Łatwo zauważyć, że dla N = const także s  = const, a zatem:

 

R_{S}=\frac{1}{\sigma h}=\frac{\varrho }{h}.

(1.48)