5. System SCADA

5.8. Zintegrowany system monitorowania i sterowania iFIX

IFIX firmy Intellution jest wiodącym na rynku oprogramowaniem SCADA realizującym wszystkie funkcje wizualizacji, akwizycji danych i nadrzędnego sterowania procesami technologicznymi. System pozwala na precyzyjne monitorowanie i kontrolę wszelkich parametrów procesów produkcyjnych oraz urządzeń i zasobów w celu zwiększenia wydajności i elastyczności produkcji.

IFIX jest modułem HMI/SCADA – obiektowej rodziny rozwiązań przemysłowych obejmującej również wydajne rozwiązania do zarządzania i sterowania procesami wsadowymi, gromadzenia i udostępniania danych archiwalnych, monitorowania przestojów oraz narzędzia internetowe do analizy danych bieżących i archiwalnych, a także bieżącego podglądu stanów procesu produkcyjnego. Wszystkie te komponenty mogą być łatwo zintegrowane w jeden kompleksowy system zapewniający kontrolę w czasie rzeczywistym nad każdym elementem najbardziej złożonych procesów przemysłowych.

 

5.8.1. Właściwości i architektura systemu iFIX

Graficzne narzędzia systemu pozwalają szybko budować złożone aplikacje i dostosowywać je w trybie „On-line” do zmieniających się potrzeb użytkowników. IFIX zawiera wszystko, co jest potrzebne do efektywnego i szybkiego tworzenia aplikacji dowolnego typu i wielkości, począwszy od pojedynczych stacji HMI (Human Machine Interface) a skończywszy na rozbudowanych, wielostanowiskowych, sieciowych systemach SCADA. Rozproszona architektura sieciowa klient – serwer zapewnia maksymalną elastyczność w projektowaniu rozwiązań sieciowych: od pojedynczego komputera pracującego jako samodzielna stacja HMI, aż po olbrzymie systemy SCADA pracujące z wieloma rozproszonymi serwerami i klientami.

Serwer SCADA systemu iFIX łączy się z fizycznymi wejściami i wyjściami odwzorowując ich stan w procesowej bazie danych czasu rzeczywistego. Baza może zawierać różne typy bloków:

  • Wejścia i wyjścia analogowe i cyfrowe,
  • Bloki kalkulacyjne,
  • Bloki alarmowe,
  • Liczniki czasu pracy,
  • Funkcje automatycznej regulacji i sterowania,
  • Funkcje kontroli statystycznej,
  • Bloki poleceń SQL.

Zbierane dane są udostępniane w czasie rzeczywistym lokalnie i sieciowo innym aplikacjom klienckim. Aplikacje iFIX obejmują:

  • animowaną grafikę,
  • wykresy,
  • raporty,
  • obsługę alarmów,
  • archiwizacje danych,
  • zarządzanie recepturami i produkcją wsadową,
  • analizę i przetwarzanie danych,
  • oraz wiele innych.

Wszystkie aplikacje mogą pracować na wspólnym komputerze z serwerem SCADA albo na wielu komputerach serwerów i klientów w sieciach LAN, WAN, Intranet, Internet. Aplikacja „iClient” instalowana na komputerze klienta, zależnie od skonfigurowanych uprawnień umożliwia dostęp do danych gromadzonych we wszystkich serwerach SCADA podłączonych do sieci przemysłowej. Klient może korzystać ze wszystkich funkcji systemu iFIX, włącznie z animowaną grafiką wykresami, alarmami, raportami i sterowaniem.

Dodatkowo ze stacji klienckiej można dokonywać zmian aplikacji w całym systemie w czasie jego pracy, włączając w to modyfikacje baz danych serwerów SCADA. Aplikacja „iWebServer” wykorzystuje technologie WEB dla udostępniania danych wielu użytkownikom jednocześnie. Animacje są konwertowane do postaci stron HTML i udostępniane na serwerze internetowym w czasie rzeczywistym. Rozproszona architektura systemu iFIX przedstawiona została na rys. 5.11.

 

 

Rys. 5.11 Rozproszona architektura systemu iFIX

 

Rozproszona architektura klient – serwer systemu iFIX umożliwia budowę dowolnej kombinacji rozproszonych serwerów SCADA i rozproszonych klientów. Niezależnie od stopnia rozproszenia użytkownicy widzą jeden, zintegrowany system. Adresowanie zmiennych w systemie obejmuje także nazwę źródłowego serwera SCADA, dzięki czemu każda aplikacja uruchomiona na dowolnym komputerze w sieci działa bezproblemowo odnajdując odpowiednie źródła danych. Raz zaprojektowane aplikacje mogą być uruchomiane na dowolnym komputerze pracującym w sieci bez żadnych modyfikacji. Jako język skryptów system wykorzystuje standardowy „VISUAL BASIC FOR APLICATION”, którego pełny edytor wbudowany jest w architekturę. Zapisywanie skryptów każdego obiektu umożliwia przenoszenie obiektów pomiędzy aplikacjami bez utraty ich właściwości.