Dopasowanie impedancji i dwuwrotniki
1. Wykres Smith’a
1.7. Transformacja impedancji na wykresie Smith’a
Na rys.2.8 pokazano wykres Smith’a z ilustracją operacji transformacji impedancji wzdłuż jednorodnej prowadnicy falowej. Pamiętamy, że siatka współrzędnych impedancyjnych i admitancyjnych umieszczona jest na płaszczyźnie współczynnika odbicia. Operacja transformacji polega na transformacji współczynnika odbicia, co oznacza, że w miarę odsuwania się od obciążenia linii punkt przesuwa się po okręgu =const., w kierunku „do generatora” (zgodnie ze wskazówkami zegara).
Pierwszy etap operacji polega na znalezieniu punktu L na wykresie Smith’a odpowiadającemu impedancji zL . Znajdujemy go na przecięciu okręgu rL=const. z łukiem xL=const. Następnie kreślimy okrąg o promieniu OL i środku w punkcie 1.
Rys.2.8. Ilustracja operacji transformacji impedancji na wykresie Smitha
Odsuwając się od końca linii o odległość l wskaz ΓL obraca się w prawo zakreślając kąt równy 2βl. Graficzną ilustrację tej transformacji opisano w poprzednim wykładzie. W każdym punkcie okręgu kreślonego przez koniec wskazu ΓL impedancja z(l) zmienia swoją wartość, co można odczytać z siatki współrzędnych impedancyjnych.