Dopasowanie impedancji i dwuwrotniki
2. Dopasowanie impedancji – Rozwiązanie analityczne
2.4. Dopasowanie impedancji o charakterze pojemnościowym
Obiektem dopasowania jest teraz impedancja zL, której reaktancja xL ma charakter pojemnościowy. Na rys.4.19 i rys.4.20 punkt „L” położony jest w dolnej połowie koła wykresu Smith’a.
Procesy dopasowania realizowane pokazanymi na rys.4.19 obwodami „E” i „F” zaczynają się umieszczeniem indukcyjności szeregowej LS tak dobranej, aby reaktancja xS(LS) przesunęła impedancję do punktu „E” lub do punktu „F”, oba na okręgu g=1. W punkcie „E” susceptancja bE>1, w punkcie „F” susceptancja bF<1.
Proces dopasowania kończy się kompensacją tej susceptancji przez dodaną susceptancję równoległą bR, indukcyjną w przypadku „E”, pojemnościową w przypadku „F”.
(4-32) |
Operacje te opisuje równanie (4-32).
Rys.4.19. Obwody dopasowujące:
E z indukcyjnościami LS i Lr,
oraz F z pojemnością Cr i indukcyjnością LS
Rys.4.20. Obwody dopasowujące:
G z indukcyjnościami LS i LR,
oraz H z pojemnością CS i indukcyjnością LR.
Procesy dopasowania impedancji o charakterze pojemnościowym, realizowane pokazanymi na rys.4.20 obwodami „G” i „H” zaczynają się umieszczeniem indukcyjności równoległej LR tak dobranej, aby susceptancja bR(LR) admitancję do punktu „G” lub do punktu „H”, oba na okręgu r=1. W punkcie „G” reaktancja rG<1, w punkcie „H” reaktancja rG>1. Proces dopasowania kończy się kompensacją tej reaktancji przez dodaną reaktancję szeregową xS, indukcyjną w przypadku „G”, pojemnościową w przypadku „H”.
(4-33) |
Operacje te opisuje równanie (4-33).
W obu przypadkach impedancje leżące w polach zaciemnionych okręgów nie mogą być dopasowane za pomocą obwodów pokazanych na rysunku.