6. Rezonatory dielektryczne

 Miniaturyzacja układów mikrofalowych wykonywanych w technologiach planarnych uniemożliwia wykorzystanie rezonatorów falowodowych o dużych dobrociach. Ponieważ rezonatory wykonane na bazie linii mikropaskowej nie osiągają dużych dobroci, to poszukiwano innych rozwiązań. 
Takim rozwiązaniem stał się rezonator dielektryczny, który jest dyskiem wykonanym z dielektryka o dużej przenikalności elektrycznej \varepsilon_r = 30...100. Struktura jest całkowicie otwarta i nie ma żadnej ścianki metalowej.
Rezonator dielektryczny jest strukturą wielomodową. Podstawowym modem rezonansowym jest TE01\delta. Rozkład pola EM dla tego modu pokazano na rys.8.38A. Duża rozmaitość wyższych modów utrudnia ich kontrolę.


 


   Rys.8.38. Rezonator dielektryczny. A) Rozkład pól E 
i H w rezonatorze dla rodzaju podstawowego TE01\delta. B) Rezonator dielektryczny sprzężony z linią mikropaskową.

Dobrocie własne Q0 rezonatorów są stosunkowo duże, w granicach 3000...8000.
Rezonator dielektryczny dobrze sprzęga się z linią mikropaskową –rys.8.38B. Pole magnetyczne otaczające pasek wnika do obszaru rezonatora i wzbudza pole elektryczne. Oczywiście wzbudzenie jest możliwe tylko wokół częstotliwości rezonansowej.
W niektórych przypadkach koniecznym jest przestrojenie rezonatora dielektrycznego. Stosowane jest wtedy rozwiązanie pokazane na rys.8.39A. Ruchome metalowe denko ogranicza obszar wzbudzenia pola magnetycznego i przez zmianę jego odległości można przestrajać rezonator mechanicznie w granicach 1...3%.
 
 


Rys.8.39. Sprzężenie rezonatora dielektrycznego z linią mikropaskową. A) Rezonator przestrajany metalowym denkiem. B) Obwód zastępczy.    

Wielką zaletą rezonatorów dielektrycznych jest możliwość stabilizacji termicznej ich częstotliwości rezonansowej. Częstotliwość rezonansowa rezonatora, w ogólnym przypadku, jest funkcją jego rozmiarów i przenikalności elektrycznej \varepsilon dielektryka, z którego jest zrobiony – zależność (8-72). 

 

f_0[L(T),\varepsilon _r(T)];

(8-62)

 

 Zwykle z temperaturą rosną liniowo rozmiary rezonatora, a jego częstotliwość rezonansowa maleje, gdyż  f_0\approx L^{-1}. Wzrost przenikalności względnej \varepsilonr powoduje także malenie częstotliwości, gdyż f_0\approx \varepsilon _r^{-\frac{1}{2}} . Jednakże znane są materiały dielektryczne, wśród których wartość pochodnej   można dobierać dodatnią „+” lub ujemną „-”. W rezultacie zmiany przenikalności \varepsilonr mogą kompensować zmiany wymiarów rezonatora i częstotliwość rezonansowa rezonatora dielektrycznego może być niezależna od temperatury.
Rezonatory dielektryczne stosowane są m.in. do stabilizacji częstotliwości oscylatorów wykonanych w technologii MMICs, oraz w realizacji wielobwodowych miniaturowych filtrów mikrofalowych.