3. Generator z rezonatorem dielektrycznym

Rezonator dielektryczny 
Analiza warunku generacji prowadzi do wniosku, że im większa dobroć rezonatora obwodu strojenia, tym większa stabilność i „czystość” generowanego sygnału.
Rezonatory dielektryczne, których właściwości omówiono w wykładzie 6 mają dużą dobroć. Poza tym w pasmie 3...20 GHz mają niewielkie wymiary, dlatego mogą być stosowane w generatorach wykonanych w technologii MUS.


 
 


 Rys.6.16. Rezonator dielektryczny na linii mikropaskowej. A) Pole magnetyczne i elektryczne rezonatora pobudzonego. 
B) Obwód zastępczy rezonator.

Na rys.6.16A przypomniano sposób sprzężenia rezonatora dielektrycznego z linią mikropaskową. Ten rodzaj sprzężenia nazywany jest reakcyjnym szeregowym.


     Oscylator z rezonatorem dielektrycznym
Pokazana na rys.6.17 struktura obwodu generatora jest prosta. Rolę indukcyjności L w obwodzie sprzężenia pełni linia zwarta na końcu. Odległość elektryczna \theta rezonatora od tranzystora może być fizycznie zmieniana przesuwem walca dielektrycznego tworzącego rezonator. Właściwy dobór tej odległości pozwala spełnić warunek fazy.

 
 
Rys.6.17. Oscylator tranzystorowy z rezonatorem dielektrycznym. 
A) Struktura obwodu oscylatora. B) Obwód zastępczy oscylatora.

Przestrajanie mechaniczne rezonatora dielektrycznego w granicach 10% można zrealizować przez zbliżanie denka metalowego, lub innego dielektryka. Przestrajaniu rezonatora towarzyszy przestrajanie oscylatora. Możliwe jest także przestrajanie elektryczne, waraktorem sprzężonym z linią, w granicach 0,1%. Rozwiązanie to stosuje się do specjalnych zastosowań generatorów przeznaczonych do pracy w układach stabilizacji fazowej.