4. Modulacja- pojęcia i definicje

 Na rys.7.1 pokazano układ ideowy systemu transmisji informacji od źródła do odbiorcy. Informacja, którą przesyłamy zapisana jest w postaci sygnału elektrycznego i w tej też postaci odbiorca powinien ją otrzymać. Oczywiście istnieje możliwość bezpośredniego połączenia elektrycznego i transmisji informacji. Jest to możliwe, gdy odległość między nimi jest niewielka, kilka, kilkadziesiąt metrów. Rozwiązaniem o wiele bardziej uniwersalnym jest użycie systemu transmisji danych, wykorzystującego specjalnie przygotowaną falę nośną. Jego działanie ilustruje rys.7.1.


 Rys.7.1. Układ ideowy systemu transmisji informacji do odbiorcy

Fala nośna o odpowiednio dobranej częstotliwości zostaje zmodulowana sygnałem s(t) niosącym informację. W rezultacie otrzymano przebieg x(t), który po wzmocnieniu do odpowiedniego poziomu zostaje wprowadzony do systemu transmisyjnego. 

Na rys.7.2 pokazano charakterystykę widmową fali nośnej o częstotliwości 100MHz, którą poddano modulacji amplitudowej. Jest to obraz widziany na ekranie analizatora widma. Obok fali nośnej widzimy dwie wstęgi boczne oddalone od prążka fali nośnej o 10 kHz. Więcej o tym typie modulacji powiedziane zostanie w następnym punkcie.



Rys.7.2. Obraz widma sygnału o zmodulowanej amplitudzie


Medium transmisyjne może być zbudowane w rozmaity sposób. Może to być system antena-antena radiolinii, antena nadajnika umieszczonego na satelicie z transmisją w stronę powierzchni Ziemi, może to być antena nadawcza stacji radiowej odbieranej przez milion słuchaczy, albo sieć kablowa telewizji kablowej.
Do odbiornika dociera zwykle niewielka część mocy wysyłanej przez nadajnik. Odebrany sygnał r(t) poddany zostaje złożonej obróbce. Jest wzmacniany, filtrowany, poddany procesowi przemiany częstotliwości i demodulacji, aby odzyskać sygnał ŝ(t) niosący informację, często zniekształcony w porównaniu z oryginałem s(t).
Procesy modulacji i demodulacji mogą być realizowane w rozmaity sposób. Wiele nowych technik opracowano i wprowadzono gdy rozwijano techniki cyfrowej transmisji sygnału.