Przemiana częstotliwości w telekomunikacji mikrofalowej
1. Wprowadzenie
1.4. Proces detekcji z diodą Schottky’go
Opierając się o charakterystykę I(U) diody Schottky’ego opisaną zależnością (3-7) można objaśnić działanie detektora diodowego. Niech napięcie na diodzie będzie sumą stałego napięcia polaryzacji U0 i zmiennego sygnału uRF(t):
(3-8) |
Zgodnie z zależnością (3-7) znajdziemy prąd diody id(t):
(3-9) |
Wykorzystamy teraz rozwinięcie funkcji ex na szereg, przy czym tutaj x = αu(t):
Można teraz prąd diody id(t) zapisać szeregiem w prawie identycznej jak (3-1) postaci:
(3-10) |
Z łatwością obliczamy wartości kolejnych współczynników C0, C1, C2 i C3:
(3-11) |
Po przekształceniach przedstawimy prąd id(t) – cztery pierwsze wyrazy - w następującej postaci:
(3-12) |
Pierwszy składnik prawej strony, to składowa stała I0(U0) rezultat polaryzacji diody napięciem stałym. Z punktu widzenia detekcji interesuje nas drugi składnik δI, opisujący przyrost składowej stałej w obecności sygnału mikrofalowego. Wartość δI jest funkcją amplitudy US. Można ją wyrazić zależnością (3-13).
(3-13) |
Trzeci i czwarty wyrazy prawej strony wyrażenia (3-12) to składniki zmienne o pulsacji ω i 2ω. W wykładzie o detektorach poświęca im się mniej uwagi.
Zależność (3-13) jest uproszczona, nie uwzględniono w niej obecności kolejnych wyrazów szeregu (3-10). Jednakże pokazuje ona podstawową dla mikrofalowego detektora diodowego zależność prądu detekcji od mocy sygnału mikrofalowego.
Współczynnik proporcjonalności w wyrażeniu (3-13) jest proporcjonalny do prądu IS. Na rys.3.3 pokazano typowe charakterystyki diod Schottky’ego dla różnych wartości prądów IS, które różnią się o cztery rzędy wielkości. Dla diod z wysoką barierą wartości IS są najmniejsze. Aby współczynnik proporcjonalności miał odpowiednio dużą wartość, a detektor odpowiednio dużą czułość, należy spolaryzować diodę, napięciem U0, by czynnik exp(αU0), a tym samym prąd I0 był odpowiednio duży.
Oto dwie istotne cechy procesu detekcji:
• Przy detekcji sygnałów o małych amplitudach prąd detekcji jest proporcjonalny do mocy sygnału mikrofalowego.
• Diody Schottky’ego z wysoką barierą wymagają wstępnej polaryzacji, aby dobrze pracować w obwodzie detektora. Jeśli nie można zastosować wstępnej polaryzacji należy zastosować diodę Schottky’ego z niską barierą, tzw. „zero bias diode”.
Pomiar niewielkich przyrostów I prądu na tle prądu I0 może być trudnym problemem. Aby ułatwić wzmocnienie napięcia wyjściowego detektora sygnał w.cz. u(t) bywa modulowany amplitudowo z małą (1-30 kHz) częstotliwością m. W rezultacie obok składowej stałej pojawi się napięcie zmienne o częstotliwości m.
Rys.3.5. Ilustracja procesu detekcji. A) Dioda Schottky’go w obwodzie detektora. B) Graficzne wyznaczenie prądu w obwodzie z charakterystyki diody.
Na rys.3.5 pokazano ilustrację procesu detekcji w obwodzie z diodą Schottky’ego i rolę wstępnej polaryzacji diody napięciem U0. Można powiedzieć innymi słowami, że polaryzacja diody napięciem U0 ustala punkt pracy diody w miejscu dużego zakrzywienia charakterystyki, gdzie jest ona silnie nieliniowa.