Podręcznik
4. Wtórnik emiterowy
4.4. Rezystancje wejściowa i wyjściowa - podsumowanie
Patrząc na zależności, opisujące rezystancje rwe i rwy wtórnika emiterowego, łatwo można zauważyć jego dwie charakterystyczne i ważne cechy:
1. Wtórnik emiterowy transformuje rezystancję. Od strony wejścia wtórnika "widać" całkowitą rezystancję, dołączoną do jego wyjścia (czyli RE || RO), ale jako mniej więcej β-krotnie większą. Z kolei od strony wyjścia jest "widoczna" całkowita rezystancja znajdująca się w obwodzie bazy, tym razem w przybliżeniu β-krotnie zmniejszona.
2. Wtórnik emiterowy jest "przezroczysty". Zmiana rezystancji obciążenia RO ma wpływ na rezystancję wejściową wtórnika, natomiast rezystancja wyjściowa jest zależna od rezystancji źródła sygnału dołączonego do jego wejścia. To oznacza, że rwe zmaleje np. po zmniejszeniu oporności RO, a z kolei rwy wzrośnie np. po zmianie źródła sygnału na takie, które ma większą RG. To sprawia, że trudno jest przy użyciu wtórnika emiterowego uzyskać bardzo duże "przełożenie rezystancji" Jeśli jest konieczne uzyskanie bardzo dużego stosunku rwe do rwy lub dużą niezależność tych rezystancji od właściwości źródła i obciążenia, należy rozważyć zastosowanie wtórnika źródłowego lub zbudowanie bardziej złożonego układu (na przykład kaskadowe połączenie wtórnika źródłowego z wtórnikiem emiterowym).