4. Wtórnik emiterowy

4.6. Parametry małosygnałowe wtórnika emiterowego - podsumowanie

Na zakończenie warto chyba uporządkować kilka typowych i często spotykanych w literaturze stwierdzeń, z którymi można się spotkać przy okazji omawiania różnych zastosowań wtórników:

1. "Wtórnik jest wzmacniaczem prądu". Tak, to prawda - wtórnik jest w stanie dostarczyć do obciążenia więcej prądu, niż układ dołączony do jego wejścia, jednocześnie mniej lub bardziej dokładnie powtarzając przyłożone do niego napięcie.

2. "Wtórnik jest wzmacniaczem mocy". Też prawda – przecież wtórnik dostarcza do obciążenia dodatkowy prąd przy prawie zachowanym napięciu wejściowym. To znaczy, że wtórnik dostarcza do obciążenia więcej (zwykle nawet dużo więcej) mocy, niż może to uczynić źródło sygnału dołączone do wejścia wtórnika.

3. "Wtórnik jest transformatorem rezystancji". To stwierdzenie także jest prawdziwe. Jeśli wtórnik jest w stanie dostarczyć do obciążenia więcej prądu, znaczy to, że rezystancja wyjściowa wtórnika jest mniejsza niż rezystancja wyjściowa źródła, które dołączono do jego wejścia.
    
Jak nietrudno zauważyć, wszystkie stwierdzenia są prawdziwe i, jeśli się im dokładnie przyjrzeć, opisują w różny sposób te same właściwości wtórnika.