Podręcznik
5. Wtórnik źródłowy
5.5. Skuteczne wzmocnienie napięciowe wtórnika źródłowego
Wyznaczenie wzmocnienia napięciowego skutecznego wtórnika źródłowego przeprowadzimy w oparciu o model małosygnałowy wtórników przedstawionych na rys. 15. W opisie małosygnałowym, podobnie jak w przypadku tranzystora bipolarnego znikają niesterowane źródła napięcia stałego, tzn zastępowane są zwarciami. Tak więc dren tranzystora dołączony jest do potencjału 0V, z kolei kondensatory separujące składowe stałe zastępowane są zwarciami.
Rys. 15: Schemat małosygnałowy wtórnika źródłowego, który posłuży do wyznaczenia wzmocnienia napięciowego
Na rys. 15. umieszczono uproszczony model małosygnałowy wtórnika źródłowego. Źródła prądowe odpowiadają transkonduktancjom gm i gmb, przy czym dla uproszczenia dalszych rozważań przyjęto, że gmb®0. Łatwo zauważyć, że napięcie wejściowe wtórnika jest sumą napięć: sterującego ugs, oraz wyjściowego uwy. Oczywistym jest zatem, że wzmocnienie napięciowe zwykłe wtórnika jest zawsze mniejsze od jedności. Dodatkowo, widać, że przez źródło tranzystora, a więc i przez równoległe połączenie rezystancji Rs i Ro płynie prąd, za który odpowiada transkonduktancja gm (lub gm+gmb). Zapiszmy zatem równania, które pozwolą na wyznaczenie wzmocnienia napięciowego zwykłego kuo:
1. Napięcie ugs (zmienne), wynika z różnicy napięć uwe i uwy:
2. Napięcie wyjściowe to efekt działania prądu id płynącego przez obciążenie, który zależy od transkonduktancji gm i napięcia zmiennego ugs:
Usuwając ugs przez podstawienie równań, uzyskujemy następującą zależność:
zatem przekształcając uzyskujemy:
czyli ostatecznie:
Widać więc, że wzmocnienie wtórnika źródłowego, podobnie jak wtórnika emiterowego, jest zawsze mniejsze od jedności.
Pozostaje nam jeszcze wyznaczyć wzmocnienie napięciowe skuteczne. W tym celu zastosujemy dobrze znane zjawisko dzielenia sygnału ze źródła siły elektromotorycznej eg przez dzielnik rezystancyjny utworzony z rezystancji wewnętrznej źródła sygnału RG i rezystancji wejściowej wtórnika, którą w przypadku wtórników zbudowanych z tranzystorów unipolarnych jest rezystancja RB: