1. Przeznaczenie stabilizatorów napięcia stałego i ich najważniejsze parametry

1.7. Pomiary stabilizacji napięcia i rezystancji wyjściowej

Formalnie rWY i SU są wielkościami różniczkowymi, czyli stycznymi do charakterystyk  UWY = f(UWE) i UWY = f(IO)  a więc zdefiniowanymi dla bardzo małych przyrostów mierzonych wielkości. Jednak bardzo często oba parametry są tak małe, że pomiar niewielkich zmian napięcia wyjściowego dla małych zmian UWE albo IO jest bardzo trudny lub wręcz niemożliwy. Wtedy mierzy się zmianę napięcia wyjściowego dla dużych zmian UWE i IO, a następnie określa się SU i rWY wielkoprzyrostowo. W ten sposób uzyskuje się co prawda dane uśrednione, ale i tak są one lepsze niż żadne, albo obarczone błędem na poziomie np. kilkudziesięciu procent.

W katalogowych opisach gotowych stabilizatorów często znajdziemy też następujące parametry:
input regulation - jest to zmiana napięcia na wyjściu przy zmianie UWE o np. kilka woltów,
output regulation - jest to zmiana napięcia wyjściowego przy zmianie prądu obciążenia od IO = 0 np. do wartości maksymalnej (lub innej, określonej w katalogu).

Powtórzmy jeszcze raz: parametry input regulation i output regulation mówią tylko o uśrednionym w pewnym zakresie współczynniku stabilizacji oraz rezystancji wyjściowej i nie oddają lokalnych "zawirowań" (na przykład gwałtownego wzrostu rezystancji wyjściowej stabilizatora dla małych prądów obciążenia).

Należy tu zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem, jaki może się pojawić przy pomiarze rezystancji wyjściowej stabilizatora napięcia stałego. Jest nim wpływ temperatury na napięcie wyjściowe stabilizatora. Należy bowiem pamiętać, że w niektórych elementach stabilizatora napięcia może się wydzielać duża moc, która powoduje nagrzewanie tego elementu i zmianę jego parametrów. W skrajnym przypadku może się nawet zdarzyć tak, że zmiana napięcia wyjściowego stabilizatora powodowana zmianą temperatury będzie większa, niż zmiana napięcia wynikająca z niezerowej rezystancji wyjściowej stabilizatora. Przykładem stabilizatora, w którym to zjawisko występuje bardzo wyraźnie, jest prosty stabilizator z diodą Zenera. W takim przypadku pomiaru rezystancji wyjściowej i współczynnika stabilizacji należy dokonywać impulsowo, przy pomocy skokowo zmieniających się napięć wejściowych oraz prądów obciążenia. Pomiar statyczny nie oddaje bowiem rzeczywistych parametrów badanego stabilizatora, a jedynie dostarcza informację o tym, jak stabilizator zachowa się przy powolnych zmianach prądu obciążenia albo napięcia na jego wejściu.