1. Przeznaczenie stabilizatorów napięcia stałego i ich najważniejsze parametry

1.11. Maksymalny dopuszczalny prąd wyjściowy obciążenia

Prąd, jakim zostanie obciążony stabilizator, nie może być dowolnie duży. Nadmierne obciążenie stabilizatora może mieć, w zależności od jego konstrukcji, różnorakie skutki.

Na przykład po przekroczeniu IO(MAX) prosty układ z diodą Zenera i opornikiem co prawda przestanie poprawnie stabilizować i napięcie wyjściowe ulegnie gwałtownemu obniżeniu, ale nie nastąpi uszkodzenie najważniejszego elementu, czyli diody Zenera. W takim stabilizatorze za IO(MAX) uznaje się taki prąd IO, powyżej którego układ nie wytwarza na wyjściu pożądanego napięcia, albo napięcia choćby zbliżonego do zakładanego.

Można też spojrzeć inaczej i powiedzieć, że IO(MAX) to taki prąd, powyżej którego gwałtownie wzrasta rezystancja wyjściowa stabilizatora. Napięcie wyjściowe co prawda nie ulega wtedy „załamaniu”, ale jego zależność od zmian prądu obciążającego stabilizator staje się zbyt duża w stosunku do przyjętych założeń.

Jeśli najważniejszym parametrem stabilizatora napięcia jest współczynnik stabilizacji, może być tak, że powyżej pewnego prądu obciążenia ulega on gwałtownemu pogorszeniu. Wówczas ten właśnie prąd należałoby uznać za IO(MAX).

W innych stabilizatorach przekroczenie prądu IO(MAX) grozi zniszczeniem któregoś z jego elementów (tak jest często np. dla najprostszych stabilizatorów z wtórnikiem emiterowym). Dla takich układów za IO(MAX) przyjmujemy największą wartość prądu, dla którego stabilizator może pracować bez narażenia na zniszczenie któregokolwiek z elementów (ale oczywiście i tak zawsze musi być spełniony warunek podstawowy: stabilizator musi spełniać nałożone wymagania – w najgorszej sytuacji dostarczać do obciążenia co najmniej wymagany prąd IOMAX, oczywiście przy zachowaniu założonego napięcia wyjściowego).

Może się też zdarzyć, że maksymalny prąd wyjściowy stabilizatora został po prostu zaprojektowany, czyli układ został zrealizowany w taki sposób, by po przekroczeniu planowanego maksymalnego prądu obciążenia nastąpiło np. wyłączenie stabilizatora. Ale to już wymaga dodatkowych zabiegów, które należy zaimplementować w fazie projektowania stabilizatora.