Podręcznik
2. Opis podstawowych układów stabilizatorów napięcia
2.10.
Niewątpliwymi zaletami układu z wtórnikiem są: prostota i możliwość obciążania go stosunkowo dużym prądem (w porównaniu z najprostszym układem z diodą Zenera).
Wady stabilizatora z wtórnikiem emiterowym to: możliwość uszkodzenia tranzystora przy nadmiernym obciążeniu oraz zbyt duża dla niektórych zastosowań rezystancja wyjściowa (nawet przy zapewnieniu wstępnego prądu IRE). Dodatkową wadą stabilizatora z wtórnikiem emiterowym może być też dość znaczny drop-out układu, wynikający z samej zasady działania obwodu z diodą Zenera.
Stabilizacja napięcia w układzie z wtórnikiem emiterowym (współczynnik SU) jest przeciętna, podobna jak w przypadku poprzedniego stabilizatora. Istnieje jednak możliwość jej poprawy poprzez użycie większej wartości opornika R2.
Układ z wtórnikiem jest dość często stosowany do zasilania takich układów, które dobrze tolerują niezbyt dokładne napięcie zasilające. Sprawdza się w zakresie małych i średnich prądów: najczęściej wtedy, gdy prąd obciążenia nie przekracza kilkuset miliamperów. Układ jest bardzo wrażliwy na zwarcie wyjścia i często bywa uzupełniany o układy zabezpieczające.