Podręcznik
2. Opis podstawowych układów stabilizatorów napięcia
2.11. Stabilizator z pętlą ujemnego sprzężenia zwrotnego
Ten rodzaj stabilizatora, o uproszczonym schemacie pokazanym na rys. 8, umożliwia budowanie źródeł napięcia zasilającego o dużej dokładności i stabilności oraz o bardzo małej rezystancji wyjściowej , czyli o znikomej wrażliwości napięcia wyjściowego na wartość prądu pobieranego z wyjścia zasilacza.
Rys. 8 Stabilizator ze sprzężeniem zwrotnym
Wzmacniacz błędu (wzmacniacz o wejściu różnicowym i sporym wzmocnieniu) "stara się" ustawić takie napięcie na bazie tranzystora T (wtórnika emiterowego), żeby różnica potencjałów pomiędzy jego wejściami była bliska zera, czyli by napięcie U na wejściu odwracającym było bardzo bliskie napięciu referencyjnemu (odniesienia) UREF. W ten sposób napięcie wyjściowe stabilizatora jest równe:
Jest to prawda przy założeniu, że wzmacniacz błędu jest idealny i nie pobiera na swoich wejściach żadnego prądu. W rzeczywistości tak nie jest , więc na wejściu nieodwracającym często stosuje się dodatkowy opornik zmniejszający znaczenie niezerowych prądów wejściowych. Ten opornik powinien mieć rezystancję R3 = RF1 || RF2.
Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, kiedy opornika RF2 w ogóle nie ma, a RF1 = 0 i wyjście stabilizatora jest dołączone bezpośrednio do odwracającego wejścia wzmacniacza błędu. Wtedy UWY = UREF.