1. Definicja telekomunikacji

1.2. Przetwarzanie, transmisja, komutacja

Przetwarzanie wiadomości ma na celu nadanie jej postaci wymaganej przez dane techniczne rozwiązania telekomunikacyjne. W szczególności może to być zamiana sygnału niosącego wiadomość na inny sygnał, albo nadanie wiadomości, która nie jest sygnałem postaci odpowiedniego sygnału. Czynności te odbywają się po stronie nadawczej (w nadajniku), a czynności odwrotne przywrócenie wiadomości jej pierwotnej postaci odbywa się po stronie odbiorczej (w odbiorniku). 
Pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem musi istnieć trwały albo czasowy kanał, którym przesyłany jest sygnał elektryczny bądź fala elektromagnetyczna niosąca wiadomość, zwany dalej kanałem transmisyjnym. Utworzenie takiego kanału to zadanie komutacji. Komutacja to zespół środków umożliwiających tworzenie czasowych połączeń w celu przesyłania informacji. Na przykład, taki czasowy kanał przesyłowy jest tworzony, gdy nawiązujemy połączenie telefoniczne. Kanały przesyłowe mogą być tworzone tylko wewnątrz lub między sieciami telekomunikacyjnymi. Sieć telekomunikacyjna to zespół  połączonych fizycznie bądź logicznie urządzeń telekomunikacyjnych pełniących określone funkcje. Przykładem sieci telekomunikacyjnej jest lokalna sieć komputerowa LAN (Local Area Network). Przesyłaniem sygnałów zajmuje się wyodrębniony dział telekomunikacji zwany teletransmisją. Teletransmisja to zespół środków umożliwiających przesyłanie sygnałów.
Zauważmy, że w przypadku teletransmisji mówimy o przesyłaniu sygnałów a nie wiadomości, bowiem zawsze w telekomunikacji do przesyłania wiadomości wykorzystywane są sygnały (elektryczne, albo fale elektromagnetyczne). 
Telekomunikacja pełni funkcje usługowe w odniesieniu do osób (użytkowników), albo innych sieci, realizując wybrane usługi związane z przesyłaniem wiadomości na odległość. Wymaga to przyjęcia jakiegoś sposobu i zasad realizacji takiego zadania. Wszystkie urządzenia do przekazu wiadomości należące do danego systemu muszą działać według ściśle określonych, takich samych zasad charakteryzujących dany system. Klasyfikacja systemów telekomunikacyjnych może być przeprowadzona biorąc pod uwagę różne kryteria, takie jak na przykład rodzaj przesyłanych sygnałów, udostępniane usługi, wypełniane funkcje czy wykorzystywane medium transmisyjne. W eksploatacji jest wiele różnych systemów telekomunikacyjnych – na przykład systemy lokalizacyjny GPS (Global Positioning System), system telefonii komórkowej LTE (Long Term Evolution), system teletransmisyjny SDH (Synchronous Digital Hierarchy). W zależności od tego, czy system przesyła i przetwarza sygnały analogowe czy cyfrowe, systemy dzieli się systemy na analogowe i cyfrowe. Współcześnie zdecydowaną  większość systemów stanowią systemy cyfrowe. Cechą charakterystyczną systemów cyfrowych jest przesyłanie wiadomości cyfrowych mających postać cyfrową. W systemach cyfrowych wiadomości są reprezentowane za pomocą sekwencji bitów.