Podręcznik
1. Definicja telekomunikacji
Zanim przejdziemy do zagadnień związanych z sygnałami i ich kodowaniem na potrzeby telekomunikacji określmy czym jest współczesna telekomunikacja. Do początków lat 90. ubiegłego stulecia telekomunikacja związana była prawie w stu procentach z telefonią i telegrafią. Rozwój Internetu, a następnie telefonii komórkowej drastycznie zmienił zakres usług, do realizacji których służyła telekomunikacja. Mimo to klasyczna definicja telekomunikacji pozostaje wciąż aktualna.
Telekomunikacja to dziedzina wiedzy i nauki oraz działalność techniczna i gospodarcza dotycząca przekazywania wiadomości na odległość za pomocą sygnałów.
Podana definicja wymaga jednak uściślenia i wyjaśnienia. Przede wszystkim dotyczy to słów: wiadomość, odległość i sygnał. Nie każde przekazywanie wiadomości dotyczy telekomunikacji. Intuicja podpowiada nam, że telekomunikacja to przekazywanie wiadomości na odległość i tak jest w istocie. Trudno jednak jednoznacznie określić, o jaką odległość chodzi. Wyznacznikiem nie jest odległość mierzona w metrach czy kilometrach. Tym wyznacznikiem jest sieć i system służący przekazywaniu wiadomości. Pomiędzy komputerem a drukarką sieciową może być odległość zaledwie kilkudziesięciu centymetrów, a połączenie takie uznamy za telekomunikacyjne. Jeżeli jednak drukarka i komputer są połączone kablem USB i nie pracują w sieci to takiego połączenia nie można wiązać z telekomunikacją. Jeszcze bardziej drastyczny przykład dotyczy smartfona. Wbudowany w nim mikrofon, jeżeli jest używany przy połączeniu telefonicznym to jest on urządzeniem telekomunikacyjnym. Ten sam mikrofon użyty w dyktafonie nim nie jest. Z kolei słowo wiadomość kojarzy się intuicyjnie ze słowem informacja. Powiadom mnie, znaczy to samo co poinformuj mnie. Ilość informacji można mierzyć. Im coś jest mniej prawdopodobne tym ilość informacji jest większa. Telekomunikacja określa ilość informacji nieco inaczej. Oto prosty przykład. Dwie osoby rozmawiają przez telefon i jedna z nich mówi do drugiej: rozmawiamy przez telefon. Ilość przekazanej informacji jest równa zeru, bo interlokutor o tym wie. Pojawia się pytanie czy z punktu widzenia definicji telekomunikacji ilość informacji w przekazie też była równa zeru, a więc nie przekazana została żadna wiadomość? Oczywiście, że nie – przekaz wiadomości nastąpił. Ilość informacji w wiadomości jest mierzona inaczej, o czym będzie mowa dalej. Czy przekaz wiadomości za pomocą wszelakiego rodzaju sygnałów wiąże się z telekomunikacją? Nie – pomijając niszowe obszary telekomunikacji przyjmuje się, że muszą to być sygnały elektryczne bądź fale elektromagnetyczne.