Podręcznik
3. Fale elektromagnetyczne
3.7. Dyspersja i interferencje międzysymbolowe
Zależność prędkości propagacji od częstotliwości fali ma duże znaczenie w telekomunikacji, gdyż ogranicza możliwości transmisyjne. Transmitowane sygnały elektryczne, czy fale elektromagnetyczne nigdy nie mają widma prążkowego, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się dyspersji – rozmycia sygnału w czasie.
Na podstawie przesuwności jednostkowej β(f) można określić, tak zwaną prędkość fazową v(f), to jest prędkość z jaką poruszają się punkty ekwifazowe sygnału sinusoidalnego o częstotliwości f. Definicję prędkości fazowej ilustruje rysunek 2.14.
Rys. 2.14. Ilustracja graficzna prędkości fazowej
Prędkość to stosunek drogi Δx do czasu Δt . Jest ona powiązana z przesuwnością jednostkową β(f) następującą zależnością:
Gdyby przesuwność jednostkowa β(f) zwiększała się wprost proporcjonalnie do wzrostu częstotliwości, to szybkość propagacji nie zależałaby od częstotliwości, byłaby stała. W rzeczywistych liniach tak nie jest. Czas trwania sygnału o niezerowym paśmie jest większy po stronie odbiorczej niż po stronie nadawczej. Dyspersja jest tym większa im linia jest dłuższa. Dyspersja ogranicza szybkość nadawania kolejnych sygnałów niosących informacje binarne – symboli, gdyż w wyniku dyspersji po stronie odbiorczej mogą one częściowo się nakładać. Sytuację taką nazywa się interferencjami międzysymbolowymi (patrz przykład).