3. Fale elektromagnetyczne

3.8. Zakłócenia

Sygnały przesyłane w torach miedzianych są narażone na zakłócenia nie tylko spowodowane sygnałami przesyłanymi w torach kablowych sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, ale także zakłóceniami mającymi wiele innych źródeł. Sygnały zakłócające mogą „przedostawać się” zarówno drogami przewodowymi (np. przez masę) jak i bezprzewodowo (w wyniku zjawiska indukcji elektromagnetycznej). Typowe źródła zakłóceń to:
-  sieci elektroenergetyczne, np. sieci oświetleniowe, trakcje kablowe,
- urządzenia elektryczne, np. żarówki LED, suszarki do włosów, kuchenki mikrofalowe, ładowarki do telefonów, kuchnie indukcyjne, grzałki i silniki pralek, silniki wind,
- nadajniki radiowe, np. radiowe nadajniki rozsiewcze pracujące na falach, długich, średnich, krótkich i ultrakrótkich, nadajniki zabawek zdalnie sterowanych, 
- nadajniki telefonii komórkowej, np. nadajniki LTE pracujące w pasmie 850 MHz mogą zakłócać sieci kablowe HFC.

W sieciach dostępowych xDSL używa się modulacji DMT (modulacji QAM o różnych częstotliwościach nośnych). Symbole są nadawane z częstotliwością 4 kHz, a częstotliwości nośnych fk są wielokrotnością częstotliwości podstawowej f0=4,3125 kHz (patrz Moduł 3). Na przykład w systemach ADSL2+  fk = k· f0 , gdzie k = 6, 7, 8, … ,512. Szybkość propagacji składowych sinusoidalnych symbolu o najniższej częstotliwości w linii miedzianej wynosi około 2·108 m/s, a dla składowych o najwyższych częstotliwościach  około 2,4·108 m/s. Jaki mógłby być minimalny odstęp w czasie między kolejnymi nadawanymi symbolami, aby do ich nakładania, czyli interferencji nie dochodziło, jeżeli linia nie jest dłuższa niż 5 km?
Najszybsza składowa symbolu potrzebuje 25 μs by pokonać odcinek pięciu kilometrów, zaś najwolniejsza składowa symbolu potrzebuje 30 μs. Różnica wynosi 5 μs. Odstęp w czasie między kolejnymi dwoma nadawanymi symbolami nie może być mniejszy niż 5 μs. W praktyce przyjmuje się odstęp nawet dużo większy, nieco ponad 14 μs, dzięki czemu unika się interferencji międzysymbolowych w liniach znacznie dłuższych niż w tym przykładzie.


W każdym przypadku minimalizacja wpływu sygnałów zakłócających sprowadza się do staranności i zgodnego z normami wykonania instalacji telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, wykorzystywania zakresów częstotliwości przesyłanych sygnałów, w których sygnały zakłócające nie występują, a w przypadku torów kablowych przede wszystkim na symetryzacji i dopasowaniu linii.