4. Rodzaje światłowodów

4.7. Tłumienie fal radiowych

Fala radiowa jest emitowana z anteny nadawczej. Anteny nadawcze mają różne kształty i różne charakterystyki kierunkowe. Parametrem charakteryzującym anteny jest, tak zwany, zysk kierunkowy G. Zysk kierunkowy anteny nadawczej Gn to stosunek mocy fali promieniowanej w danym kierunku do mocy fali promieniowanej w tym kierunku, gdyby antena promieniowała we wszystkich kierunkach (dookólnie) z jednakową mocą. Zysk kierunkowy anteny odbiorczej Go definiuje się analogicznie. Moc sygnału odbieranego Po można wyrazić za pomocą następującej zależności:

P_o=\dfrac{P_nG_n}{4\pi l^2}\cdot \dfrac{{v^2G}_o}{4\pi f^2}  

gdzie Pn – moc sygnału nadawanego, l – odległość w metrach pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, f – częstotliwość fali w Hz, v – prędkość rozchodzenia się fali w m/s. Jeżeli, Gn = Go =1 to tłumienność A[dB] mocy fali w ośrodku transmisyjnym, którym jest powietrze (w wolnej przestrzeni) wynosi:

A\left[dB\right]=10{\mathrm{log}}_{\mathrm{10}}\frac{P_n}{P_o}\left[\mathrm{dB}\right]\approx32,44+20{\mathrm{log}}_{\mathrm{10}}d\left[\mathrm{km}\right]+\ 20{\mathrm{log}}_{\mathrm{10}}f\left[\mathrm{MHz}\right]  

Fala radiowa napotykać może na swojej drodze nie tylko powietrze, ale wiele innych ośrodków, które również będą ją tłumić. W tabeli 2.4 podano przykładowe tłumienie fali o częstotliwości 2,4 GHz w wybranych materiałach budowlanych.

Tabela 2.4. Przykładowe tłumienie fali o częstotliwości 2,5 GHz