3. Ogólne wymagania w zakresie mobilności podwozi zrobotyzowanych bezzałogowych

Przypomnijmy, że pojazdy bezzałogowe, których podwozia będą odpowiednio zrobotyzowane znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie będą bardziej przydatne niż z większe załogowe. Niewątpliwą zaletą wykorzystania pojazdów bezzałogowych będzie również i fakt, iż na polu walki życie człowieka nie będzie narażone na niebezpieczeństwo. Pojazd bezzałogowy bowiem, jak sama nazwa na to wskazuje, będzie poruszać się po danym terenie autonomicznie, półautonomicznie lub będzie sterowany zdalnie z centrum dowodzenia przez operatora, niejednokrotnie z miejsca bardzo odległego od pola walki. (Nie można jednak ignorować faktu, co pokazują współczesne opracowania badawcze, dotyczące wpływu działań wojennych na żołnierzy, że zdalne pilotowanie pojazdu bezzałogowego przez operatora nie jest bez wpływu na jego zdrowie psychiczne. W tych badaniach jest co prawda mowa o tzw. dronach, jednak wpływ sterowania na odległość można uogólnić).   
Należy zaznaczyć, że przeznaczenie bojowe pojazdów bezzałogowych związane jest ściśle z ich wielkością lub masą. Te, których masa nie przekracza 30kg przenoszone są zazwyczaj przez samych żołnierzy i przeznaczone są do rozpoznania terenu. Rysunek 83 pokazuje przykład takiego rzucanego robota mobilnego do rozpoznania terenu. [Źródło: https://free3d.com/3d-model/recon-scout-robot-6661.html].

Rysunek 83: Robot mobilny rzucany Recon Scout

Robot mobilny Recon Scout widoczny na rysunku 83 jest robotem dwukołowym o korpusie tytanowym i kołach z tworzywa sztucznego – uretanowego. Jego konstrukcja pozwala na rzucanie nim na odległość ponad 30 metrów i zrzucanie z wysokości 9-ciu metrów. Jazdę do przodu umożliwiają mu widoczne „wąsy”, będące jednocześnie podporą robota mobilnego. Parametry tego robota są następujące: 

  •  szerokość  - 187mm;
  • średnica kół - 76mm; 
  • prędkość jazdy - 1,1 km/h; 
  • zasięg w budynku do 30 m a na zewnątrz do 76 m; 
  • czas pracy - 1 h;
  • kamera czarno-biała;
  • czułość kamery - 0,0003 lx;
  •  masa urządzenia – ok. 0,5kg.

Należy zaznaczyć, że większe roboty mobilne bezzałogowe o stosunkowo dużej ładowności (np. do 150kg) przewożone są na pole walki (lub ćwiczeń) innymi pojazdami i służą do transportu sprzętu lub ewakuacji rannych. Jeszcze inne, duże, których masa przekracza 3 tony, mogą być opancerzone i służyć do przewożenia uzbrojenia, ładunków czy niszczenia min różnego rodzaju. Rysunek 84 pokazuje przykład bezzałogowego pojazdu wojskowego średniej ładowności.

Rysunek 84: Bezzałogowy wojskowy  pojazd logistyczny Lewiatan

Widoczny na rysunku 84 pojazd nosi nazwę Lewiatan i jest ofertą dla Polskiego Wojska w zakresie pojazdów bezzałogowych logistycznych. Pojazd Lewiatan powstał we współpracy firm WB Electronics, Hydromega oraz Wojskowej Akademii Technicznej WAT. Posiada on zrobotyzowane podwozie 6-kołowe, które jest typu amfibijnego (pojazd może poruszać się w wodzie). Pojazd Lewiatan napędzany jest silnikiem spalinowym. Jego masa całkowita wynosi 2,2 tony i może zabrać ładunek o masie 1,5 tony. Prędkość trakcyjna Lewiatana to 55 km/h a szerokość pojazdu to 2 metry. 
Rysunek 85 pokazuje z kolei inny pojazd bezzałogowy do poruszania się po lądzie (a w zasadzie podwozie zrobotyzowane), jako produkt polskiej myśli technicznej, tj. pomysłodawców inżynierów z WAT-u. 

Rysunek 85: Bezzałogowy pojazd lądowy projektu inżynierów z WAT-u

Wielofunkcyjne podwozie bezzałogowego pojazdu do poruszania się po lądzie, widoczne na rysunku 85, posiada napęd hybrydowy i wyposażone jest w generator prądotwórczy oraz akumulator dużej mocy. Napęd sześciu kół pojazdu stanowi sześć niezależnych modułów. Każdy moduł napędowy dla pojedynczego koła podwozia składa się z silnika elektrycznego z magnesami trwałymi, przekładni planetarnej i przekładni pasowej (umieszczonej wewnątrz wahacza), oraz amortyzatora. W przypadku uszkodzenia któregokolwiek z modułów możliwa jest jego szybka wymiana. Moduły napędowe zostały zabudowane w samonośnym nadwoziu. 
Konfiguracja układu napędowego tego pojazdu bezzałogowego umożliwia jazdę w trybie elektrycznym, tzw. „trybie cichym”, osiągając zasięg do 15 km lub z wykorzystaniem napędu spalinowego, co wydłuża zasięg pojazdu do 45 km. Niewielkie wymiary i mała masa pojazdu (500 kg) umożliwiają poruszanie się w terenie zurbanizowanym. Pojazd może być wykorzystany jako nośnik lekkiego uzbrojenia, jako pojazd wsparcia logistycznego (ładowność około 200 kg), jako pojazd ewakuacyjny lub rozpoznawczy. Ze względu ma swoje parametry techniczne pojazd klasyfikowany jest do grupy lekkich platform bezzałogowych wsparcia drużyny.