1. Obwody ze sprzężeniami magnetycznymi

1.7. Podstawy fizyczne działania transformatora wykorzystującego sprzężenie magnetyczne

Rys. 1.11 przedstawia poglądowy schemat transformatora wykorzystującego zjawisko sprzężenia magnetycznego 2 cewek nawiniętych na wspólnym korpusie. Jest on zasilany napięciem U1 i obciążony po stronie wtórnej impedancją Zo.

 

Rys. 1.11. Poglądowy schemat transformatora

 

Uzwojenie, do którego jest zazwyczaj doprowadzone źródło energii elektrycznej, nazywamy uzwojeniem pierwotnym, natomiast uzwojenie, do którego jest dołączony odbiornik, nazywamy uzwojeniem wtórnym. Zaciski uzwojenia pierwotnego stanowią wejście układu, a zaciski uzwojenia wtórnego - wyjście. Odpowiednie napięcia i prądy w transformatorze nazywamy pierwotnymi lub wtórnymi. Wszystkie wielkości i parametry związane z uzwojeniem pierwotnym opatrzymy wskaźnikiem 1, a wielkości i parametry związane z uzwojeniem wtórnym – wskaźnikiem 2. Przekazywanie energii elektrycznej z jednego obwodu do drugiego następuje za pośrednictwem pola elektromagnetycznego (strumienia magnetycznego).

Do uzwojenia pierwotnego przyłożone jest napięcie sinusoidalnie zmienne o wartości chwilowej u_1(t). Wartość chwilową prądu w uzwojeniu pierwotnym oznaczymy przez i_1(t). Pod wpływem zmiennego w czasie prądu i_1(t) w przestrzeni otaczającej uzwojenie powstaje zmienny strumień magnetyczny \varphi, będący superpozycją strumieni \varphi_1 i \varphi_2. Przy założeniu jego równomiernego rozkładu na przekroju S, strumień jest iloczynem indukcji magnetycznej B i przekroju S, \varphi=BS. Strumień ten kojarzy się zarówno z uzwojeniem pierwotnym o liczbie zwojów z_1 wytwarzając strumień skojarzony \Psi_1=z_1\varphi, jak i uzwojeniem wtórnym o liczbie zwojów z_2 wytwarzając w nim strumień skojarzony \Psi_2=z_2\varphi. Zgodne z prawem indukcji elektromagnetycznej pod wpływem zmiennego w czasie strumienia magnetycznego indukuje się napięcie u(t)

u(t)=\frac{d\Psi}{dt}

(1.19)

Jeśli do uzwojenia wtórnego dołączymy odbiornik, to pod wpływem napięcia indukowanego w tym uzwojeniu popłynie prąd i_2(t).

W zależności od środowiska w jakim zamyka się wytworzony wokół uzwojeń strumień magnetyczny rozróżniamy transformatory powietrzne (korpus transformatora wykonany z dielektryka o przenikalności magnetycznej względnej bliskiej jedności) i transformatory z rdzeniem ferromagnetycznym o bardzo dużych wartościach przenikalności magnetycznej względnej sięgających wielu tysięcy.