4. Składowe symetryczne w układach trójfazowych

4.5. Filtr składowej zerowej prądów liniowych

W obwodzie trójfazowym czteroprzewodowym (tylko w takim układzie składowa zerowa może być różna od zera) włączenie amperomierza bezpośrednio do przewodu zerowego pozwoliłoby zmierzyć sumę prądów liniowych, czyli również składową zerową tych prądów. Taki sposób nie jest jednak stosowany ze względu na to, że wymagałby ingerencji w pracujący system. W zamian stosuje się metody nieinwazyjne polegające na zastosowaniu przekładników prądowych, których włączenie do sieci nie wymaga żadnych przełączeń w obwodzie głównym. Przekładnik prądowy transformuje prąd pierwotny na prąd wtórny proporcjonalny do prądu pierwotnego ze współczynnikiem proporcjonalności k. Jeśli prąd pierwotny przekładnika jest równy I1 to prąd I2 płynący po stronie wtórnej przekładnika jest równy I2=kI1. Schemat układu filtru składowej zerowej prądów liniowych przedstawiony jest na rys. 4.4.

Rys. 4.4. Układ filtru składowej symetrycznej zerowej prądów liniowych

 

Jak łatwo pokazać uzwojenia wtórne przekładników tworzą połączenie równoległe a prąd płynący przez miernik jest równy sumie prądów liniowych przeskalowanych przez przekładnię k przekładnika. W związku z powyższym wskazanie przyrządu jest równe

I_p=k(I_A+I_B+I_C)=3kI_0 (4.13)
I_0=\frac{I_p}{3k} (4.14)

Zwykłe przeskalowanie przyrządu pomiarowego prądu Ip pozwala na uzyskanie wskazania równego składowej zerowej prądów liniowych.