Podręcznik Grafika komputerowa i wizualizacja
Rozdział 1. WPROWADZENIE
1.2. Grafika komputerowa i dziedziny pokrewne
Grafika komputerowa jest dziedziną zajmującą się generowaniem obrazów metodami cyfrowymi. Jest jednym z trzech działów informatyki zajmujących się obrazem. Dwa pozostałe to przetwarzanie obrazów i rozpoznawanie obrazów.
Ponieważ wszystkie trzy dziedziny zajmują się obrazami, wiele zagadnień i problemów jest rozwiązywanych podobnymi lub tymi samymi metodami. Jednak generalny podział jest widoczny, gdy wyróżni się dane wejściowe i wyjściowe.
Rys.1.1. Trzy pokrewne dziedziny informatyki
zajmujące się obrazem.
Grafika komputerowa. Dane wejściowe : opis ( w postaci programu lub zbioru danych – w szczególnych przypadkach mogą to być inne obrazy np. tekstury, które będą podlegały przetwarzaniu). Dane wyjściowe : obraz. Typowym przykładem jest generacja efektów specjalnych dla współczesnej kinematografii.
Przetwarzanie obrazów. Dane wejściowe : obraz. Dane wyjściowe : obraz. Jako dane wejściowe należałoby także potraktować opis sposobu obróbki. Typowym przykładem jest obróbka zdjęć cyfrowych w celu uzyskania określonego efektu, np. wydobycie standardowo niewidocznych szczegółów w cieniach.
Rozpoznawanie obrazów. Dane wejściowe : obraz. Dane wyjściowe : opis. Postać uzyskanego wyjściowego opisu jest bardzo silnie zależna od celu, w jakim dane zadanie było wykonane. Typowym przykładem jest analiza obrazu tęczówki oka w celu przeprowadzenia identyfikacji osoby.
Można zadać pytanie dlaczego grafika komputerowa jest tak ważna i wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach.
- Większość informacji dociera do człowieka za pośrednictwem wzroku.
- Łatwiej przekazać duże ilości informacji w postaci prezentacji graficznej.
- Możliwość kreowania dowolnych scen, nawet zupełnie nierzeczywistych.
- Twórcy reklam i filmów dostają narzędzia dające, praktycznie, nieograniczone możliwości.
- W wielu dziedzinach można obejrzeć wreszcie to, co dotychczas było niemożliwe do zobaczenia.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Relację uzyskanych efektów do poniesionych kosztów. Łatwiej i taniej jest zrealizować wirtualną dekorację dla dowolnej sceny filmowej niż zbudować ją z rzeczywistych materiałów (lub nawet ich „filmowych” imitacji). Dzisiejsze możliwości grafiki komputerowej pozwalają dopracować szczegóły z, praktycznie, dowolną; zadaną dokładnością.
Nie zawsze jednak jakość efektu końcowego przewyższa efekty uzyskane metodami tradycyjnymi. Znane są np. znakomite dekoracje antyczne do produkcji filmowych z lat 60 i 70 jak również niechlubne wyjątki stosowania współczesnej grafiki komputerowej do realizacji antycznych dekoracji z mizernym skutkiem.