Rozdział 3. ELEMENTY GEOMETRII OBLICZENIOWEJ

3.2. Historia geometrii obliczeniowej

Geometria obliczeniowa jest stosunkowo młodą dziedziną informatyki. Jednak wiele problemów ma bardzo długą historię. Warto to sobie uświadomić spoglądając na rozwój geometrii obliczeniowej

  • 1644    Diagram Voronoi był rozpatrywany przez Kartezjusza (René Descartes). Nie potrafił on podać algorytmu podziału (wyznaczenia diagramu) ale jest to najprawdopodobniej pierwsze udokumentowane i sformalizowane zagadnienie współczesnej geometrii obliczeniowej.
  • 1759    Euler & Vandermonde rozpatrują problem komiwojażera (TSP) w przestrzeni euklidesowej. Nie podali oni rozwiązania problemu jednak im zawdzięczamy pierwszą sformalizowaną definicję tego problemu. Komiwojażer ma odwiedzić różne miasta (każde dokładnie raz) i powrócić do miejsca startu. Znane są odległości między miastami. Zadaniem jest wyznaczenie najkrótszej trasę przejazdu. Problem komiwojażera jest jednym z problemów teorii grafów, natomiast w geometrii obliczeniowej jest rozpatrywany przy okazji drzew rozpinających.
  • 1800    William Hamilton definiuje problem komiwojażera (TSP) w postaci ogólnej jako cykl hamiltonowski w grafie.
  • 1972    Ronald Graham publikuje rozwiązanie problemu wypukłej otoczki.
  • 1978    Michael I. Shamos pisze pracę doktorską, która obejmuje zestaw najważniejszych problemów geometrii obliczeniowej. Podaje formalne definicje oraz rozwiązania i ich warunki realizacji. Datę tę można uznać za początek współczesnej geometrii obliczeniowej.
  • 1985    Nakładem wydawnictwa Springer-Verlag ukazuje się pierwszy podręcznik do geometrii obliczeniowej.: Preparata F.P., Shamos M.I.. Computational Geometry. An Introduction.

 

Oczywiście należy pamiętać, że problemy geometrii obliczeniowej są rozpatrywane w informatyce w ramach teorii algorytmów. Ksiązki i wykłady poświęcone algorytmom i strukturom danych zawsze obejmowały również zadania geometryczne. Warto na to zwrócić uwagę czytając np. dzieło D.E.Knutha Sztuka programowania. Jako niezależny wykład geometria obliczeniowa pojawiła się na studiach informatycznych w latach 80 XX wieku. Pierwszym w Polsce (i chyba jednym z pierwszych w Europie) był wykład prowadzony na Uniwersytecie Warszawskim w połowie lat 80 przez dra J. Jaromczyka. Dr Jaromczyk jest  od wielu lat profesorem w University of Kentucky (https://www.engr.uky.edu/directory/jaromczyk-jerzy). Warto zwróci uwagę, na fakt, że 75% zespołu zajmującego się teorią algorytmów na University of Kentucky stanowią obecnie (w 2024 roku) Polacy (https://www.engr.uky.edu/research-areas/theory-algorithms).