Podręcznik
2. Grafy przepływu sygnałów Masona i ich zastosowania w analizie obwodów
2.4. Zastosowanie grafów w analizie wrażliwościowej
Metoda obwodów dołączonych (sprzężonych) służąca analizie wrażliwościowej małoprzyrostowej obwodu może być łatwo zinterpretowana przy użyciu grafów Masona. Opis obwodu oryginalnego przedstawia się w postaci grafu odzwierciedlającego opisywany obwód. Graf dołączony jest tworzony na zasadzie transpozycji grafu oryginalnego, czyli zmianie kierunku przepływu sygnałów we wszystkich gałęziach grafu oryginalnego. Zauważmy, że przy takiej operacji węzeł źródłowy grafu oryginalnego zamienia się w węzeł spływu sygnałów, a węzeł wyjściowy grafu (do którego sygnały wyłącznie dopływały) zamieniony został w węzeł źródłowy grafu . Zasilanie tego węzła w grafie dołączonym należy zapewnić w postaci sygnału o wartości jednostkowej. Przy takim sposobie tworzenia grafu dołączonego zależność wrażliwościowa dowolnej wielkości traktowanej jako wielkość wyjściowa względem wagi wij, określona jest bardzo prostą zależnością
(2.28) |
W zależności tej waga oznacza wzmocnienie gałęzi grafu łączącej węzeł o sygnale z węzłem o sygnale (gałąź skierowana od węzła do węzła ). W grafie dołączonym wszystkie sygnały węzłów są oznaczone z daszkiem. Zauważmy, że wrażliwość sygnału wyjściowego grafu względem wagi wij jest wyrażona jako iloczyn sygnałów węzłów z których startuje waga w grafie oryginalnym () i w grafie dołączonym ().
Podsumowując, algorytm wyznaczania wrażliwości systemu na podstawie grafu przepływu sygnałów Masona jest następujący:
- Dla danego grafu o węźle źródłowym i węźle wyjściowym należy utworzyć graf dołączony według następujących zasad:
- wszystkie gałęzie grafu dołączonego i ich opis są takie same jak w grafie , ale o przeciwnym zwrocie
- węzłem źródłowym w grafie dołączonym staje się węzeł, który pełnił rolę węzła wyjściowego w grafie oryginalnym; należy przypisać mu jednostkową wartość źródłową.
- Wrażliwość sygnału względem wzmocnienia dowolnej gałęzi wij grafu jest równa iloczynowi sygnałów węzłów z których startuje waga wij w grafie oryginalnym () i w grafie dołączonym ().
Oznacza to, że dla wyznaczenia wrażliwości systemu na podstawie grafu wystarczy analiza dwu grafów: oryginalnego oraz dołączonego . Dla jednoznaczności w tworzeniu grafu dołączonego należy przestrzegać zasady, że sygnał wyjściowy skojarzony jest z punktem spływu w grafie do którego dochodzi tylko jedna gałąź (jest to zawsze możliwe przez dołączenie jednostkowej gałęzi wyjściowej w grafie ).
Procedurę wyznaczania wrażliwości przy użyciu grafów przepływu sygnału zilustrujemy na przykładzie grafu przedstawionego na rys. 2.10a. Wzmocnienia gałęzi są określone w postaci: .
a) |
b) |
Rys. 2.10 Przykład: a) grafu oryginalnego systemu , b) grafu do niego dołączonego , dla obliczenia wrażliwości.
Graf dołączony przedstawiony jest na rys. 2.10b. Wszystkie sygnały węzłów są oznaczone z daszkiem. Przy oznaczeniach wprowadzonych na rysunku obowiązują następujące wzory:
Do ich pełnego określenia numerycznego należy wyznaczyć rozwiązanie obu grafów: oraz . Jest to zadanie bardzo proste przy wykorzystaniu reguły topologicznej Masona.
a) |
b) |
Rys. 2.11. Graf Masona (a) oraz graf dołączony do niego (b)
Z reguły Masona zastosowanej do grafu oryginalnego otrzymuje się następujące wartości sygnałów w węzłach tego grafu
Graf dołączony systemu przedstawiony jest na rys. 2.11b. Kierunki gałęzi grafu są przeciwne niż w grafie oryginalnym a ich wzmocnienia nie uległy zmianie. Z reguły Masona zastosowanej do tego grafu otrzymuje się następujące wartości sygnałów
Stąd wrażliwości transmitancji T względem poszczególnych wag są równe:
Sprawdzenie poprawności powyższych wyników można przeprowadzić metodą klasyczną różniczkując funkcję określoną wzorem
Na podstawie różniczkowania tej funkcji otrzymuje się
Jak widać występuje pełna zgodność wyników liczbowych wrażliwości obliczonej w sposób ściśle numeryczny według zasad grafów dołączonych i przez różniczkowanie zadanej funkcji transmitancji.