Podręcznik
6. Transformata Zet
6.5. Obliczanie widma DTFT z transformaty Zet
Znając transformatę Zet sygnału (ciągu próbek), można otrzymać transformatę Fouriera tego sygnału przez podstawienie równania okręgu o promieniu jednostkowym (wzór 60): . W Tabeli 2 podano wartości zmiennej z dla kilku częstotliwości z zakresu od zera do połowy częstotliwości próbkowania.
Przed wykonaniem tej czynności należy sprawdzić, czy transformata Zet jest zbieżna dla wartości z leżących na okręgu o promieniu jednostkowym, tzn. dla . Transformata Zet ciągu eksponencjalnego (rys.45) jest zbieżna do dla , patrz wzór (76). Jeśli , wówczas transformata Zet jest zbieżna na okręgu jednostkowym i można obliczyć DTFT. Jeśli , DTFT nie istnieje, gdyż ciąg eksponencjalny dąży do nieskończoności.
W praktyce wystarczy sprawdzić warunek (82): jeśli wszystkie bieguny transformaty Zet leżą w kole o promieniu jednostkowym, wówczas DTFT istnieje i można skorzystać z podstawienia .
Przykład: . Oblicz DTFT i naszkicuj wartość bezwzględną zakresie od 0 do częstotliwości próbkowania .
X(z) ma biegun w punkcie , spełnia więc warunek (82). Po podstawieniu otrzymuje się widmo DTFT:
Wartości DTFT dla częstotliwości zerowej i równej połowie częstotliwości próbkowania otrzymamy podstawiając odpowiednio (tablica 2). Wartość bezwzględną DTFT naszkicowano na rys. 46.
Rysunek 46 Przykład widma DTFT (wartość bezwzględna)