Podręcznik
1. Wstępne przetwarzanie sygnałów
1.1. Usuwanie wartości średniej
Sygnał - to jedno z podstawowych pojęć metrologii. Sygnałem nazywamy określony w funkcji czasu przebieg dowolnej wielkości fizycznej x(t), np.: napięcia, prądu, natężenia pola elektrycznego, naprężeń przęsła mostu, prędkości obrotowej turbiny itp. Po zamianie dowolnego sygnału fizycznego (wielkości fizycznej) na sygnał elektryczny (wielkość elektryczną), mamy do czynienia z sygnałem elektrycznym.
Sygnały opisane analitycznie (zależność matematyczna) lub w inny równoważny sposób, np. graficznie, nazywają się sygnałami zdeterminowanymi, ponieważ ich wartości są określone z góry dla każdej chwili czasu. Najprostszymi sygnałami zdeterminowanymi są:
- sygnał harmoniczny:
gdzie A jest amplitudą, w0 - pulsacją, a j0 - fazą początkową, oraz
- sygnał okresowy:
gdzie T jest okresem, a m - liczbą całkowitą dodatnią.
Sygnały, których wartości nie można z góry określić, nazywamy sygnałami niezdeterminowanymi (losowymi) i mówimy, że stanowią one realizacje procesów losowych. Na potrzeby analizy teoretycznej wprowadza się pojęcia procesów stacjonarnych oraz procesów ergodycznych. Parametry statystyczne procesów stacjonarnych są niezmienne w czasie. W przypadku procesów ergodycznych parametry statystyczne są równoważne parametrom czasowym poszczególnych realizacji, np. wartość oczekiwana jest równa wartości średniej w czasie [21].
W przypadku użycia oscyloskopu do obserwacji sygnału, dokonujemy analizy czasowej, chociaż znając parametry podstawy czasu możemy określić wartość okresu, a więc również wartość częstotliwości powtarzania, dla przebiegów okresowych. Drugi znany sposób pomiaru częstotliwości polega na obserwacji krzywych Lissajou. W żadnym z wymienionych przypadków nie możemy jednak określić tzw. zawartości harmonicznych dla odkształconych (różnych od sinusoidy) przebiegów okresowych. W tym celu należy zastosować tzw. analizę widmową. Pojęcie „analiza widmowa” określa badanie właściwości sygnałów nie w dziedzinie czasowej lecz częstotliwościowej.
Typowy sygnał pomiarowy może zawierać wartość średnią, której estymator w przypadku sygnału ciągłego definiowany jest jako:
W przypadku sygnału dyskretnego:
W celu pozbycia się wartości średniej należy ją od sygnału odfiltrować. Można zastosować technikę sprzężenia zwrotnego zawierającego blok estymacji wartości średniej.
W przypadku, gdy pożądane jest przetwarzanie sygnału w czasie rzeczywistym można użyć jednej z poniżej przedstawionych metod filtracji:
- Sygnały ciągłe mogą być filtrowane za pomocą analogowego filtru dolnopasmowego, co prowadzi w efekcie do całkowania w sposób podobny do opisanego wzorem (1.3).
- Sygnały dyskretne mogą być filtrowane za pomocą cyfrowego filtru dolnopasmowego lub w sposób opisany formułą typu moving average.
Trzeba pamiętać, że równanie (1.5) charakteryzuje powolna zbieżność, stąd początkowe estymaty wartości średniej obarczone są dużym błędem. Natomiast dla dużych wartości N, jest ono niewrażliwe na wszelkie niestacjonarne dryfty w zakresie wartości średniej. W związku z tym należy go używać ostrożnie. Warto zauważyć, że transmitancja tak powstałego filtru ma postać (1.6):