1. Wstępne przetwarzanie sygnałów

1.2. Usuwanie trendu i dryftu

Istnieje cała gama niestacjonarnych trendów i dryftów, które mogą wystąpić w praktyce i zakłócić podstawowy nurt analizy. Można je z grubsza podzielić na dwie grupy: trend liniowy i dryft sezonowy (rys. 1.1). Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda do usuwania tego typu trendów czy dryftów, ale można zaproponować pewne procedury znane i sprawdzone.

 

Rys. 1.1. Ilustracja trendu i dryftu sygnału pomiarowego

  • Filtracja (analogowa lub cyfrowa): Sygnał jest przepuszczany przez filtr dolnopasmowy o odpowiedniej częstotliwości odcięcia, a następnie odejmowany od „surowego” sygnału. Ta metoda jest przydatna do usuwania trendu liniowego i niskoczęstotliwościowych dryftów sezonowych, Jest oczywiste, że nie można jej stosować w przypadku, gdy najniższa częstotliwość w widmie sygnału leży poniżej częstotliwości odcięcia filtru.
  • Adaptacyjna filtracja dolnopasmowa (cyfrowa): Metoda podobna do omówionej poprzednio z tym, że tutaj parametry filtru cyfrowego są zmieniane w sposób adaptacyjny, stosownie do zmian długoterminowych właściwości sygnału (stanu źródła). Metoda przydatna w obydwu przypadkach.
  • Filtracja pasmowa: Metoda najczęściej używana, lecz uwarunkowana wymaganiem, aby dolna częstotliwość odcięcia filtru pasmowego (a co za tym idzie dolnego pasma sygnału) znacznie przewyższała częstotliwość odcięcia dryftu lub trendu.
  • Filtracja górnopasmowa: Metoda akceptowalna pod tym samym warunkiem, co poprzednia.