Realizacje układów techniki cyfrowej
1. Tranzystory i inwertery
1.2. Inwertery
Rys.4. Inwerter NMOS
Inwertery to najprostsze bramki realizujące działanie negacji. Z punktu widzenia układowego to wzmacniacze o odpowiednio ukształtowanej charakterystyce przejściowej. Dokładna analiza inwertera umożliwia ocenę danej techniki realizacji układów logicznych, np. czasów opóźnienia tp wprowadzanych przez bramkę.
Zastępując obciążenie w układzie pokazanym na rys. 3 tranzystorem NMOS uzyskujemy inwerter NMOS pokazany na rys.4.
Inwerter CMOS pokazany jest na rys. 5. Zbudowany jest on z dwu tranzystorów: tranzystora sterującego typu NMOS (na dole) i tranzystora obciążającego typu PMOS (na górze). Głównym czynnikiem decydującym o opóźnieniu bramki jest pojemność wejściowa Cwe współpracującego z inwerterem układu.
Rys. 5. Inwerter CMOS
Wyznaczymy charakterystykę przejściową inwertera CMOS przedstawionego na rys.5 dla trzech wartości napięcia zasilania U DD: 9 V , 5 V i 3 V.
Przyjmiemy następujące dane tranzystorów:
UTn 1 V , 10 A/V2 , C 8, 4 1015 F (tzw. pojemność jednostkowa warstwy tlenku)
W zakresie napięć wejściowych poniżej napięcia progowego U Tn tranzystor z kanałem N jest odcięty, zaś tranzystor z kanałem P jest włączony. Napięcie wyjściowe wynosi wtedy U DD .
Dla napięć wejściowych nieco wyższych od napięcia progowego U Tn tranzystor Tn jest włączony i napięcie wyjściowe jest wyznaczone przez podział napięcia pomiędzy tranzystory Tn i Tp . Dla niezbyt dużych napięć wejściowych, tranzystor Tn jest słabiej wysterowany niż Tp i dlatego Tn może przewodzić mniejszy prąd niż Tp . Należy spodziewać się więc, że napięcie wyjściowe będzie wysokie, czyli Tn pracował będzie w zakresie nasycenia, a Tp w zakresie nienasycenia.
W celu ułatwienia określenia obszarów pracy tranzystorów na rys.6. przedstawiono kilka charakterystyk tranzystora Tn i tranzystora Tp dla kilku wartości napięcia wejściowego. Z powodu podłączenia źródła tranzystora Tp do napięcia zasilania UDD charakterystyki tego tranzystora rozpoczynają się w punkcie (0,UDD ) i ze wzrostem napięcia wejściowego tranzystor ten przewodzi słabiej.
Rys.6. Charakterystyki tranzystorów Tn tranzystora Tp dla kilku wartości napięcia wejściowego UGS ,1 Uwe,1 , UGS ,1 Uwe,1 ; napięcie wejściowe wybiera jednoznacznie parę: gałąź charakterystyki tranzystora Tn , gałąź charakterystyki tranzystora Tp ; punkt przecięcia tych charakterystyk daje podział napięcia UDD na tranzystor górny i dolny
Ponieważ Idn Idp , więc
stąd
Przy wzroście napięcia wejściowego napięcie wyjściowe obniża się i punkt pracy tranzystora Tp wchodzi w obszar nasycenia. Nastąpi to wtedy, gdy UDSp UGSp UTp . Stąd
Uwy UDD Uwe UDD UTp
Uwy Uwe UTp
Podstawiając ten warunek do opisu II części charakterystyki przejściowej otrzymuje się współrzędne punktu granicznego
U 'wy UweT UTp
Dla U DD 9 V | UweT 3, 75 | U'wy 4, 75 |
U DD 5 V | UweT 2,18 V | U'wy 3,18 V |
U DD 3 V | UweT 1,39 V | U'wy 2, 39 V |
III odcinek charakterystyki wynika z pracy obydwu tranzystorów w zakresie nasycenia. Ponieważ uproszczony model tranzystora MOS, umożliwiający wyznaczenie analitycznej postaci wyrażeń opisujących poszczególne odcinki charakterystyki przejściowej, nie uwzględnia konduktancji wyjściowej w zakresie nasycenia, wynikającej ze skracania kanału, więc wzmocnienie w tym zakresie jest nieskończone.
Z bilansu prądów
n(Uwe UTn )2
n(Uwe UDD UTp )2
otrzymuje się
W rzeczywistości wzmocnienie to jest ograniczone i jest rzędu kilkuset zależnie od konduktancji wyjściowej obu tranzystorów.
Obniżenie napięcia wyjściowego powoduje wejście punktu pracy tranzystora Tn w obszar nienasycenia. Następuje to przy Uwe UweT oraz U wy' ' UweT UTn
IV odcinek charakterystyki przejściowej wynika z pracy tranzystora Tn w obszarze nienasycenia oraz Tp w obszarze nasycenia.
stąd
Gdy napięcie wejściowe przekroczy poziom UDD UTp , następuje zatkanie tranzystora Tp i napięcie wyjściowe wynosi 0. Tak wyznaczone charakterystyki przejściowe dla różnych napięć zasilania przedstawiono na rys. 7.
Warto zauważyć, że układy CMOS mogą pracować przy różnych napięciach zasilania oraz że duża asymetria w wartościach parametrów obu tranzystorów (wynikająca z różnic ruchliwości dziur i elektronów) nie powoduje zbyt dużego przesunięcia strefy przejściowej w stosunku do połowy napięcia zasilania. Wynika to z kwadratowej zależności prądu drenu od napięcia bramki tranzystora, co powoduje, że w wyrażeniu na U weT stosunek n / pwystępuje pod pierwiastkiem, co wyraźnie redukuje jego wpływ na U weT
Wyznaczymy teraz przebiegi napięcia wyjściowego inwertera CMOS przedstawionego na rys. 5 obciążonego identycznym inwerterem i sterowanego skokiem napięcia: a) od 0 V do U DD , b) od U DD do 0 V, dla trzech wartości napięcia zasilania U DD : 9 V, 5 V, 3 V.
Na wstępie należy wyznaczyć pojemność wejściową inwertera obciążającego. Pojemność bramka-źródło tranzystora MOS jest zależna od punktu pracy i zmienia się od Cg dla zakresu nasycenia poprzez wartości pomiędzy
Cg a
Cg dla zakresu nienasycenia aż do 0 V w obszarze zatkania. Ponadto należy uwzględnić pojemność bramka-dren i pojemność bramka podłoże. Dla zakresu nienasycenia pojemność bramka-dren zmienia się w granicach od 0 do
Cg , zaś w obszarach nasycenia i zatkania jest w pierwszym przybliżeniu pomijalna. Pojemność bramka-podłoże w zakresie przewodzenia jest pomijalna, a w obszarze zatkania jest mniejsza od Cg z powodu występowania warstwy zubożonej pod bramką. Dokładne uwzględnienie wszystkich tych pojemności jest możliwe w analizie komputerowej. Do obliczeń analitycznych wygodnie jest przyjąć uśrednioną wartość pojemności wejściowej. W pierwszym przybliżeniu można przyjąć , że pojemność wejściowa jest równa dwóm pojemnościom wejściowym tranzystora w zakresie nasycenia, czyli
Rys. 7. Charakterystyki przejściowe inwertera CMOS dla różnych napięć zasilania
a) odpowiedź inwertera CMOS na skok napięcia wejściowego od 0 V do U DD jest określona w głównej mierze przeładowywaniem pojemności wejściowej inwertera obciążającego przez włączony tranzystor z kanałem n (tranzystor Tp zatyka się).
Na rys. 8 przedstawiono schemat zastępczy układu po komutacji oraz trajektorię punktu pracy tranzystora Tn .
W pierwszej fazie po komutacji tranzystor Tn pracuje w zakresie nasycenia i przewodzi stały w przybliżeniu prąd drenu
id n (uwe UTn )2
n (UDD UTn)2
Rys. 8. Schemat zastępczy układu inwertera CMOS po przełączeniu (po skoku napięcia na wejściu) oraz trajektoria punktu pracy tranzystora Tn
Rozładowywanie pojemności wejściowej stałym prądem przebiega według zależności
uwy (t) U DD t UDD
(U DD UTn)2 t
Tranzystor Tn wejdzie w zakres nienasycenia w momencie, gdy napięcie wyjściowe osiągnie wartość
uwy (t ) uwe UTn U DD UTn czyli, gdy
stąd
Wartości t w zależności od U DD wynoszą
Dla t t tranzystor Tn pracuje w zakresie nienasycenia
id n [uwe UTnuwy ] n [UDD UTnuwy
]
stąd
Po rozwiązaniu powyższego równania różniczkowego otrzymuje się
Stałą K wyznacza się z warunku ciągłości napięcia wyjściowego w chwili t
uwy (t1 ) UDD UTn
stąd
oraz
Rys. 9. Przebieg napięcia podczas włączania inwertera CMOS dla różnych napięć zasilania (narastające zbocze przebiegu wejściowego)
Napięcie wyjściowe spadnie do wartości 0,1 U DD po czasie
Wartości tego czasu wynoszą odpowiednio
Przebiegi napięć podczas włączania inwertera CMOS dla różnych napięć zasilania przedstawiono na rys. 9.
b) W analogiczny sposób wyznacza się przebieg napięcia wyjściowego przy wyłączaniu inwertera CMOS. Zostaje wówczas nagle włączony tranzystor Tp i wyłączony tranzystor Tn . Pojemność wejściowa Cwe inwertera obciążającego jest wówczas ładowana prądem płynącym przez Tp .
W pierwszej fazie Tp jest nasycony. Prąd ładowania pojemności wejściowej wynosi
Przebieg napięcia wyjściowego jest wtedy liniowy
Faza ta trwa do momentu wejścia punktu pracy tranzystora Tp w obszar nasycenia, czyli do momentu t , gdy
UDSp uwy (t3 ) UDD UGSp UTp UDD UTp UDD UTp
czyli
uwy (t3 ) UTp 1 V
Stąd
Wartości t wynoszą odpowiednio:
Od momentu t tranzystor Tp pracuje w zakresie nienasycenia
Napięcie wyjściowe zmienia się według zależności
Napięcie wyjściowe osiąga wartość 0,9 U DD po czasie t
Przebiegi napięcia wyjściowego dla różnych napięć zasilania przedstawiono na rys. 10.
Rys. 10 Przebieg napięcia podczas wyłączania inwertera CMOS dla różnych napięć zasilania (opadające zbocze sygnału wejściowego)