Podręcznik
4. Dyspersja
4.2. Dyspersja chromatyczna
Następnym typem dyspersji jest dyspersja chromatyczna. Zjawisko to polega na zależności prędkości grupowej od częstotliwości (czyli czas propagacji zależy od długości fali). Współczynnik dyspersji chromatycznej Dc związany jest z czasem propagacji.
Współczynnik dyspersji, mówi o tym, o ile pikosekund poszerzy się impuls o szerokości widmowej 1 nanometra po transmisji na odległość 1 kilometra.
Dwa identyczne impulsy o dwóch różnych długościach fali różniących się o po propagacji na odległość L są względem siebie opóźnione o
.
W miarę propagacji impuls światła o szerokości o poszerza się do szerokości
:
Efekt dyspersji będzie objawiał się rozmywaniem i zachodzeniem na siebie impulsów.
Dyspersja chromatyczna jest zatem sumą dyspersji materiałowej i dyspersji falowodowej.
Szkło z którego wykonywane są światłowody jest materiałem dyspersyjnym czyli jego własności optyczne zależą od długości fali. Współczynnik załamania płaszcza, jak i rdzenia zależy od pulsacji . Zatem wartość prędkości grupowej i wartość prędkości fazowej fali płaskiej rozchodzącej się w nieograniczonym ośrodku, w przypadkach gdy wypełniony jest ośrodkiem dyspersyjnym, jest różna. Koniecznym jest w takim przypadku zdefiniowanie obok współczynnika załamania n także grupowego współczynnika załamania N. Oba współczynniki są funkcją częstotliwości. Związek pomiędzy nimi pokazuje wzór:
Na poniższym wykresie przedstawiono zależność współczynników załamania n i N od długości fali dla czystego szkła. Jak widać dyspersja materiałowa to zależność grupowych współczynników załamania materiałów (z których wykonano światłowód) od częstotliwości.
Rysunek 15 Zależność współczynników załamania n i N od długości fali dla SiO2.
Współczynnik dyspersji materiałowej liczony jest z opóźnienia
fali płaskiej dla impulsu o częstotliwości
i
,
i po przekształceniach otrzymuje się zależność opisującą współczynnik dyspersji materiałowej:
Rysunek 16 Charakterystyka współczynnika dyspersji materiałowej w funkcji długości fali dla kwarcu.
Dyspersja falowodowa związana jest z zależnością efektywnego współczynnika załamania od częstotliwości, uwzględniającego podział mocy danego modu między rdzeń i płaszcz. Dyspersja falowodowa DW liczona jest zwykle dla modu podstawowego, którego prędkość grupowa wynosi vg(λ) i przedstawia się następująco:
gdzie
V – częstotliwość znormalizowana wprowadzona wcześniej i zdefiniowana wzorem (2.14).
Dyspersja falowodowa ma przeciwny znak i częściowo kompensuje dyspersję materiałową, co pokazano na poniższym rysunku. W światłowodach jednomodowych dominuje dyspersja chromatyczna.
W rezultacie w wyniku działania dyspersji chromatycznej impuls światła o szerokości spektralnej poszerza się – w miarę propagacji – do szerokości , co można zapisać następującą zależnością:
Rysunek 17 Całkowita dyspersja chromatyczna w światłowodach