Podręcznik
4. Zasięg łącza telekomunikacyjnego
4.4. Wpływ dyspersji
Drugim kryterium pozwalającym obliczyć zasięg łącza światłowodowego jest szerokość odbieranego impulsu , która nie może przekroczyć określonej części okresu T = 1/B0. Może być zapisane wzorem (wartość 1/4 przyjęto arbitralnie, do porównań):
Sygnały jednoczęstotliwościowe nie ulegają dyspersji, natomiast sygnały zajmujące pewne pasmo są przez efekt dyspersji poszerzane. Impuls światła wzbudzony w światłowodzie ma kształt krzywej Gaussa. W miarę propagacji na długości ulega „rozmyciu” zachowując „Gaussowski” kształt.
W światłowodzie wielomodowym dominuje dyspersja modalna. W światłowodzie wielomodowym pobudzane jest wiele modów, z których każdy wędruje samodzielnie z różną prędkością. Impuls wejściowy ulega „rozmyciu”. Wyróżniamy dwa podstawowe profile gradientowy i skokowy. W światłowodzie o profilu skokowym szerokość impulsu jest obliczana z zależności:
gdzie
L – długość światłowodu [km]
c1 – prędkość światła w rdzeniu [m/s]
Ważnym parametrem określającym przepływność łącza jest iloczyn długości światłowodu i przepływności
Wyznacz LB0 dla światłowodu wielomodowego o profilu skokowym, gdzie współczynniki załamania rdzenia i płaszcza wynoszą odpowiednio n1 = 1,46 i n2 = 1,44.
c = 300 000 000 [m/s]
n1 = 1,46
n2 = 1,44
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
Na podstawie powyższego przykładu i zadania odpowiedz napytanie, jak zmienia się parametr ????????0 w zależności od różnicy współczynników rdzenia i płaszcza.
Poniżej omówiony został przypadek dla światłowodu o profilu gradientowym, gdzie różnica pomiędzy prędkościami propagacji modów jest mniejsza, i jej wartość zawiera się w granicach od do
, a zatem dyspersja modalna jest mniejsza (co omówiono w module „Łącze światłowodowe – tłumienie i dyspersja”). Wtedy parametr LB0 definiuje się następująco:
Wyznacz ????????0 dla światłowodu wielomodowego o profilu gradientowym, gdzie współczynniki załamania rdzenia i płaszcza wynoszą odpowiednio n1 = 1,46 i n2 = 1,44.
c = 300 000 000 [m/s]
n1 = 1,46
n2 = 1,44
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
W telekomunikacji dalekiego zasięgu stosuje się włókna jednomodowe, gdzie prędkość grupowa zależy od długości fali i mamy do czynienia z dyspersją chromatyczną. Można wyróżnić dwa składniki dyspersji chromatycznej:
- dyspersję materiałową, związaną z zależnością n(), opisana parametrem D,
- dyspersję falowodową, związana z zależnością vg(), opisana parametrem Dw.
Dla uproszczenia bierzemy pod uwagę tylko dyspersję materiałową (jest dużo większa od falowodowej) i otrzymujemy, wzór pozwalający wyznaczyć parametr
gdzie
|D| - współczynnik dyspersji materiałowej światłowodu
- spektralna szerokość impulsu światła
Wyznacz ????????0 dla światłowodu jednomodowego, gdzie σλ = 1 nm. Rozpatrz dwa przypadki dla II i III okna telekomunikacyjnego. Współczynniki dyspersji podano w poniższej tabeli
| [nm] | D [ps/km/nm] |
SMF-28e+® Optical Fiber | 1300 1550 |
1 18 |
Leaf®Optical Fiber (przepływności do 100G) | 1530 1550 1565 1625 |
2-5,5 4 4,5-6 10 |
Dla II okna telekomunikacyjnego:
Dla włókna SMF-28e+® Optical Fiber
D – 1 [ps/km/nm]
– 1 [nm]
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
Dla III okna telekomunikacyjnego:
Dla włókna SMF-28e+® Optical Fiber
D – 18 [ps/km/nm]
– 1 [nm]
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
Dla włókna Leaf®Optical Fiber (λ = 1550 nm)
D – 4 [ps/km/nm]
– 1 [nm]
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
Rysunek 10. Długość łącza w zależności od prędkości transmisji
Przełomowym momentem było wprowadzenie do toru światłowodowego laserów DFB z rozłożonym sprzężeniem zwrotnym, dzięki czemu zawężone zostało widmo lasera, co zmniejszyło wartość . Ponadto specjalny profil rdzenia światłowodu umożliwił 10-krotne zmniejszenie |D| dla III okna telekomunikacyjnego, doskonałym rozwiązaniem światłowody o przesuniętej dyspersji DSF, czego przykładem jest włókno NZDSF Leaf®Optical Fiber.
Zwiększając prędkości transmisji B0 [b/s] zwiększa się pasmo transmitowanego sygnału, zgodnie z transformacją Fouriera można zapisać to przy pomocy poniższej zależności:
Wyznacz szerokość impulsu, dla III okna telekomunikacyjnego (λ = 1550 nm) i prędkości transmisji 10 Gb/s
0 – 1550 nm
B0 –10 Gb/s
Po podstawieniu do wzoru otrzymujemy = 5,8[nm]
Poszerzenie widma sygnału lasera jest rezultatem efektu „migotania” częstotliwości, tzw. chirping effect. Wzrost ilości wstrzykiwanych nośników - prądu diody powoduje zmiany współczynnika załamania n i zmianę częstotliwości oscylacji. Specjalne układy profilują kształt impulsu prądu lasera, aby minimalizować efekt „migotania”.
Kolejne kryterium pozwalające obliczyć zasięg łącza światłowodowego mówi o tym, że szerokość odbieranego impulsu nie może przekroczyć określonej części okresu, co przedstawiono przy pomocy poniższego wzoru
Sygnały monoczęstotliwościowe nie podlegają dyspersji, zaś sygnały zajmujące pewne pasmo są przez efekt dyspersji modyfikowane. Impuls światła wzbudzony w światłowodzie ma kształt krzywej Gaussa. W miarę propagacji na długości L impuls ulega rozmyciu zachowując „Gaussowski” kształt.
W światłowodzie wielomodowym decyduje dyspersja modalna. W światłowodzie wielomodowym pobudzane jest wiele modów, z których każdy wędruje samodzielnie z różną prędkością. Impuls wejściowy ulega „rozmyciu”.
W światłowodzie jednomodowym prędkość grupowa zależy od długości fali, mamy do czynienia z dyspersją chromatyczną. Można wyróżnić dwa składniki dyspersji chromatycznej: dyspersję materiałową i dyspersję falowodową. (szczegółowo zostały omówione w module „Łącza światłowodowe – tłumienie i dyspersja”)