4. Zasięg łącza telekomunikacyjnego

4.4. Wpływ dyspersji

Drugim kryterium pozwalającym obliczyć zasięg łącza światłowodowego jest szerokość odbieranego impulsu , która nie może przekroczyć określonej części okresu T = 1/B0. Może być zapisane wzorem (wartość 1/4 przyjęto arbitralnie, do porównań):

\sigma_\tau = \frac{T}{4} = \frac{1}{4B_0} \qquad(4.6)

Sygnały jednoczęstotliwościowe nie ulegają dyspersji, natomiast sygnały zajmujące pewne pasmo są przez efekt dyspersji poszerzane. Impuls światła wzbudzony w światłowodzie ma kształt krzywej Gaussa. W miarę propagacji na długości ulega „rozmyciu” zachowując „Gaussowski” kształt.

W światłowodzie wielomodowym dominuje dyspersja modalna. W światłowodzie wielomodowym pobudzane jest wiele modów, z których każdy wędruje samodzielnie z różną prędkością. Impuls wejściowy ulega „rozmyciu”. Wyróżniamy dwa podstawowe profile gradientowy i skokowy. W światłowodzie o profilu skokowym szerokość impulsu jest obliczana z zależności:

\sigma_\tau \approx \frac{L}{2c_1}\Delta \qquad(4.7)

gdzie

L – długość światłowodu [km]

c1 – prędkość światła w rdzeniu [m/s]

c_1 = \frac{c}{n_1} \qquad(4.8)

\Delta = \frac{n_1-n_2}{n_1} \qquad(4.9)

Ważnym parametrem określającym przepływność łącza jest iloczyn długości światłowodu i przepływności

LB_0 = \frac{c_1}{2\Delta} \qquad(4.10)

Wyznacz LB0 dla światłowodu wielomodowego o profilu skokowym, gdzie współczynniki załamania rdzenia i płaszcza wynoszą odpowiednio n1 = 1,46 i n2 = 1,44.

LB_0 = \frac{c_1}{2\Delta}

\Delta = \frac{n_1 - n_2}{n_1}

c_1 = \frac{c}{n_1}

c = 300 000 000 [m/s]

n1 = 1,46 

n2 = 1,44 

LB_0 = \frac{c} {n_1 2\frac{n_1-n_2}{n_1}} = \frac{c} {2(n_1 - n_2)}

Po podstawieniu danych otrzymujemy:

LB_0 = 7,5~ \left[ km \frac{Mb}{s} \right]

Wyznacz ????????0. dla światłowodu wielomodowego o profilu skokowym, znając wartości współczynników załamania rdzenia (n1 = 1,4585) i płaszcza (n1 = 1,45).

Na podstawie powyższego przykładu i zadania odpowiedz napytanie, jak zmienia się parametr ????????w zależności od różnicy współczynników rdzenia i płaszcza.

Poniżej omówiony został przypadek dla światłowodu o profilu gradientowym, gdzie różnica pomiędzy prędkościami propagacji modów jest mniejsza, i jej wartość zawiera się w granicach od c_1 do c_1 = \frac{c}{n_1}, a zatem dyspersja modalna jest mniejsza (co omówiono w module „Łącze światłowodowe – tłumienie i dyspersja”). Wtedy parametr LB0 definiuje się następująco:

LB_0 = \frac{c_1}{\Delta^2} \qquad(4.11)

Wyznacz ????????0 dla światłowodu wielomodowego o profilu gradientowym, gdzie współczynniki załamania rdzenia i płaszcza wynoszą odpowiednio n1 = 1,46 i n2 = 1,44.

LB_0 = \frac{c_1}{2\Delta}

\Delta = \frac{n_1 - n_2}{n_1}

c_1 = \frac{c}{n_1}

c = 300 000 000 [m/s]

n1 = 1,46 

n2 = 1,44 

LB_0 = \frac{c} {n_1 2\frac{n_1-n_2}{n_1}} = \frac{c} {2(n_1 - n_2)}

Po podstawieniu danych otrzymujemy: 

LB_0 = 1,1~ \left[ km \frac{Gb}{s} \right]

W telekomunikacji dalekiego zasięgu stosuje się włókna jednomodowe, gdzie prędkość grupowa zależy od długości fali i mamy do czynienia z dyspersją chromatyczną. Można wyróżnić dwa składniki dyspersji chromatycznej:

  • dyspersję materiałową, związaną z zależnością n(), opisana parametrem D,
  • dyspersję falowodową, związana z zależnością vg(), opisana parametrem Dw.

Dla uproszczenia bierzemy pod uwagę tylko dyspersję materiałową (jest dużo większa od falowodowej) i otrzymujemy, wzór pozwalający wyznaczyć parametr

LB_0 = \frac{1}{4|D_\lambda|\sigma_\lambda} \qquad(4.12)

gdzie

|D| - współczynnik dyspersji materiałowej światłowodu

- spektralna szerokość impulsu światła

Wyznacz ????????0 dla światłowodu jednomodowego, gdzie σλ = 1 nm. Rozpatrz dwa przypadki dla II i III okna telekomunikacyjnego. Współczynniki dyspersji podano w poniższej tabeli

  [nm] D [ps/km/nm]
SMF-28e+® Optical Fiber 1300
1550
1
18
Leaf®Optical Fiber (przepływności do 100G) 1530
1550
1565
1625
2-5,5
4
4,5-6
10

LB_0 = \frac{1}{4|D_\lambda|\sigma_\lambda} \qquad

Dla II okna telekomunikacyjnego:

Dla włókna SMF-28e+® Optical Fiber

D – 1 [ps/km/nm]

– 1 [nm]

Po podstawieniu danych otrzymujemy:

LB_0 = 250~ \left[ km \frac{Gb}{s} \right]

Dla III okna telekomunikacyjnego:

Dla włókna SMF-28e+® Optical Fiber

D – 18 [ps/km/nm]

– 1 [nm]

Po podstawieniu danych otrzymujemy:

LB_0 = 14~ \left[ km \frac{Gb}{s} \right]

Dla włókna Leaf®Optical Fiber (λ = 1550 nm)

D – 4 [ps/km/nm]

– 1 [nm]

Po podstawieniu danych otrzymujemy:

LB_0 = 63~ \left[ km \frac{Gb}{s} \right]

 

Rysunek 10. Długość łącza w zależności od prędkości transmisji

Przełomowym momentem było wprowadzenie do toru światłowodowego laserów DFB z rozłożonym sprzężeniem zwrotnym, dzięki czemu zawężone zostało widmo lasera, co zmniejszyło wartość . Ponadto specjalny profil rdzenia światłowodu umożliwił 10-krotne zmniejszenie |D| dla III okna telekomunikacyjnego, doskonałym rozwiązaniem światłowody o przesuniętej dyspersji DSF, czego przykładem jest włókno NZDSF Leaf®Optical Fiber.

Zwiększając prędkości transmisji B0 [b/s] zwiększa się pasmo transmitowanego sygnału, zgodnie z transformacją Fouriera można zapisać to przy pomocy poniższej zależności:

\sigma_\lambda = \frac{\lambda^2_0}{2c_0} B_0 \qquad(4.13)

 

Wyznacz szerokość impulsu, dla III okna telekomunikacyjnego (λ = 1550 nm) i prędkości transmisji 10 Gb/s 

\sigma_\lambda = \frac{\lambda^2_0}{2c_0} B_0 \qquad

0 – 1550 nm

B0 –10 Gb/s

Po podstawieniu do wzoru otrzymujemy  = 5,8[nm]

Poszerzenie widma sygnału lasera jest rezultatem efektu „migotania” częstotliwości, tzw. chirping effect. Wzrost ilości wstrzykiwanych nośników - prądu diody powoduje zmiany współczynnika załamania n i zmianę częstotliwości oscylacji. Specjalne układy profilują kształt impulsu prądu lasera, aby minimalizować efekt „migotania”.

Kolejne kryterium pozwalające obliczyć zasięg łącza światłowodowego mówi o tym, że szerokość odbieranego impulsu nie może przekroczyć określonej części okresu, co przedstawiono przy pomocy poniższego wzoru

T = \frac{1}{ B_0} \qquad(4.14)

Sygnały monoczęstotliwościowe nie podlegają dyspersji, zaś sygnały zajmujące pewne pasmo są przez efekt dyspersji modyfikowane. Impuls światła wzbudzony w światłowodzie ma kształt krzywej Gaussa. W miarę propagacji na długości L impuls ulega rozmyciu zachowując „Gaussowski” kształt.

W światłowodzie wielomodowym decyduje dyspersja modalna. W światłowodzie wielomodowym pobudzane jest wiele modów, z których każdy wędruje samodzielnie z różną prędkością. Impuls wejściowy ulega „rozmyciu”.

W światłowodzie jednomodowym prędkość grupowa zależy od długości fali, mamy do czynienia z dyspersją chromatyczną. Można wyróżnić dwa składniki dyspersji chromatycznej: dyspersję materiałową i dyspersję falowodową. (szczegółowo zostały omówione w module „Łącza światłowodowe – tłumienie i dyspersja”)