Podręcznik
3. Jakość energii elektrycznej i jej wpływ na pracę odbiorników
3.1. Wprowadzenie
Odbiorniki energii elektrycznej do prawidłowej pracy wymagają odpowiedniej jakości energii elektrycznej i niezawodności jej dostawy.
W literaturze pod pojęciem ,jakości zasilania w energię elektryczną" rozumie się, zarówno cechy jakości energii elektrycznej jak i niezawodności jej dostawy. Problem niezawodności dostawy energii elektrycznej został omówiony przez autora w punkcie 9 wykładu. Jakość energii elektrycznej określa jakość napięcia sieci, a w przypadku prądu zmiennego także częstotliwość. W praktyce jakość energii elektrycznej powinna być całkowicie zgodna z parametrami znamionowymi odbiorników ze względu na poprawną pracę tych odbiorników. Ze względu na to, że jakość energii elektrycznej dostarczanej do odbiorcy końcowego i dowolnego odbiornika zależy zarówno od parametrów energii dostarczanej ze źródła (np. elektrownia zakładowa, sieć terenowa, sieci energetyki zawodowej), jak i od zmian tych parametrów w sieci elektroenergetycznej , jest ona na ogół różna w różnych punktach sieci.
W zakładach przemysłowych odbiornikami energii elektrycznej są najczęściej różnego rodzaju maszyny i urządzenia przeznaczone do wykonywania różnych czynności oraz obwody oświetleniowe zarówno oświetlenia wewnętrznego jak i zewnętrznego. W krajowym przemyśle oprócz takich odbiorników energii jak: źródła światła, urządzenia elektrotermiczne, przeważającą liczbę stanowią człony napędowe silników elektrycznych, w które są wyposażone urządzenia przemysłowe oraz maszyny do różnych technologii wyrobów.
W kraju obowiązują zalecenia oparte na ustawie „Prawo energetyczne" [25] i aktach wykonawczych do tej ustawy [24], dotyczące utrzymania wymaganych parametrów jakości energii elektrycznej. Na przedsiębiorstwa sieciowe nałożono obowiązek określania w taryfach zakresu oraz wysokości upustów z tytułu niedotrzymania standardów zasilania odbiorców.
W skali światowej obserwuje się tendencja zwiększenia znaczenia jakości energii elektrycznej, a jest to spowodowane koniecznością zawierania kontraktów zgodnie z uwarunkowaniami zawartymi w aktach normatywnych. Zagadnienia te odnoszą się zarówno do sieci elektroenergetycznej jak i również do instalacji średniego i niskiego napięcia.