Podręcznik
5. Układy elektroenergetyczne sieci dystrybucyjnych
5.5. Dobór stacji transformatorowej SN/nn
Dobór stacji transformatorowej polega na określeniu:
- typu i rodzaju wykonania stacji (w tym napięcia pracy),
- liczby i mocy transformatorów,
- przekładni transformatora,
- grupy połączeń transformatora,
- napięcia zwarcia transformatora,
- częstotliwości znamionowej,
- sposobu regulacji napięcia transformatora,
- sposobu chłodzenia transformatora,
- wytrzymałości zwarciowej dynamicznej i cieplnej.
W praktyce projektowej dobór stacji transformatorowej należy rozpocząć od określenia mocy zapotrzebowanej z uwzględnieniem kompensacji mocy biernej (jeżeli to konieczne). Na tej podstawie wstępnie należy dobrać z katalogu producenta transformator lub transformatory. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
- moc znamionową transformatora z uwzględnieniem odpowiedniego zapasu mocy na ewentualną rozbudowę lub konieczność pracy w układzie rezerwowym.
- wartość napięcia górnego i dolnego (np. 15/0,42 kV).
- grupę połączeń np. Yzn5 lub Dyn5 – należy to skonsultować z działem technicznej obsługi klienta, spółki dystrybucyjnej o ile wcześniej nie zostało to określone w warunkach technicznych wydanych przez spółkę.
- rodzaj chłodzenia – preferowane są transformatory suche tzn. powietrzne lub w zalewie żywicznej. Należy unikać stosowania transformatorów olejowych z uwagi na zagrożenia jakie mogą powstać w wyniku ich uszkodzenia (wyciek oleju itp.).
- wymiary – jeśli miejsce, które mamy do dyspozycji, jest ograniczone.
- pozostałe parametry: napięcie zwarcia, straty jałowe i obciążeniowe, prąd stanu jałowego.
W praktyce praca projektanta ogranicza się do określenia punktów: a, b, f, gdyż pozostałe punkty określa spółka dystrybucyjna.
Posiadając te dane można przystąpić do sprawdzenia poprawności doboru transformatora według wzorów (5.10, 5.14), następnie dokonania doboru zabezpieczenia transformatora według wskazówek zawartych rozdziale 5.5.1. W chwili obecnej na rynku dostępne są prefabrykowane stacje transformatorowe. Dobór stacji transformatorowej sprowadza się do określeniu typu stacji (na podstawie katalogu producenta) oraz określenia:
- liczby pól odpływowych nn (z uwzględnieniem rezerwy),
- układu rozdzielni średniego napięcia (liczba pól),
- układu pomiarowego,
- rodzaju stacji: słupowa, budynkowa, wnętrzowa, podziemna.
Moc transformatora musi pokrywać moc zapotrzebowaną przez zasilane odbiorniki po uwzględnieniu jego strat własnych, czyli:
(5.10) |
(5.11) |
(5.12) |
(5.13) |
(5.14) |
gdzie: – całkowita moc zapotrzebowana przez odbiorniki z uwzględnieniem strat własnych transformatora, w [kVA], – moc czynna zapotrzebowana przez odbiorniki, w [kW], – moc bierna zapotrzebowana przez odbiorniki, w [kvar], – moc pozorna zapotrzebowana przez odbiorniki, w [kVA], – moc znamionowa transformatora, w [kVA], – straty czynne transformatora, w [kW], – straty bierne transformatora, w [kvar], – moc bierna kompensowana, w [kvar], – straty mocy czynnej stanu jałowego, w [kW], – znamionowe obciążeniowe straty mocy czynnej, w [kW], – straty jałowe bierne transformatora, w [kvar], – straty obciążeniowe bierne transformatora, w [kvar], – napięcie zwarcia transformatora, w [%] (wartość ta podawana jest często w jednostkach względnych i oznaczona jako , w [–]), – prąd biegu jałowego transformatora, w [%].
Po wyznaczeniu mocy zapotrzebowanej , należy z katalogu producenta dobrać transformator o mocy znamionowej tak, aby spełnić określone warunki techniczne.
- Praktycznie należy starać się dobierać transformator tak by spełnić warunek określony wzorem (5.10).
- Jeżeli planujemy zasilanie odbiorników w układzie rezerwy ukrytej lub jawnej wówczas transformator również należy dobrać tak jak poprzednio (na całą moc zapotrzebowaną przez odbiorniki), a następnie dokonać podziału odbiorników pomiędzy poszczególne transformatory. Podział obciążenia powinien zapewniać w miarę równomierne obciążenie obydwu transformatorów w warunkach normalnej pracy.
- Jeżeli w stacji zastosowano kompensację mocy biernej, moc kompensacji należy uwzględnić przy wyznaczeniu mocy transformatora.
5.1
W wyniku obliczeń mocy zapotrzebowanej przez budynek użyteczności publicznej uzyskano następujące wartości mocy zapotrzebowanych (nie określono współczynnika )
Należy dobrać transformator SN/nn przeznaczony do zasilania budynku.
Rozwiązanie
(5.15) |
Kompensacja mocy biernej nie jest wymagana.
(5.16) |
Na podstawie wyznaczonej wartości mocy zapotrzebowanej, wstępnie należy przyjąć transformator o mocy . Na podstawie katalogu firmy EMIT S.A., dane transformatora przedstawiono poniżej:
Zatem należy sprawdzić poprawność doboru transformatora:
(5.17) |
(5.18) |
(5.19) | |
(5.20) |
Oszacowana wartość mocy zapotrzebowanej pozwala na przyjęcie transformatora o mocy , która pozwoli na zwiększenie obciążenia (pozostaje niewielka rezerwa mocy). Parametry transformatora: grupa połączeń Dy5, napięcie zwarcia , , napięcie górne , napięcie dolne .