Podręcznik
5. Układy elektroenergetyczne sieci dystrybucyjnych
5.8. Dobór transformatorów
Uwagi ogólne
Przy doborze transformatorów należy ustalić, oprócz liczby, mocy i przekładni transformatorów, także ich podstawowe dane znamionowe, a mianowicie:
- typ i rodzaj wykonania,
- układy i grupy połączeń,
- napięcie zwarcia,
- wytrzymałość zwarciową cieplną i dynamiczną.
Moce transformatorów są dobierane do potrzeb różnych grup odbiorców. Im wyższe jest napięcie sieciowe, tym większe są moce przesyłane i rozdzielane oraz tym większe moce transformatorów. Można jednak podać wartości mocy znamionowych transformatorów najczęściej stosowanych w praktyce. Wynoszą one [17]:
- dla transformatorów 110/15 kV i 110/20 kV – 16, 20, 25, 31.5, 40, 63 MV·A
- dla transformatorów 20 kV/nn; 15 kV/nn; 6 kV/nn:
- w sieciach energetyki zawodowej 40, 63, 100, 160, 200, 250, 315, 400, 500, 630 kV·A;
- w sieciach energetyki przemysłowej 315, 400, 500, 650, 800, 1000, 1250 kV·A;
- w przypadku transformacji w sieciach energetyki przemysłowej SN/660 V:
- jak wyżej oraz 1600, 2000, 2500, 3150 kV·A.
Najczęściej są stosowane transformatory w wykonaniu olejowym. Wadą oleju jest jego palność oraz możliwość wybuchu par oleju powstających w razie pojawienia się łuku elektrycznego. Izolację suchą mogą mieć tylko transformatory o napięciach średnich i niewielkich mocach (100÷1250 kV·A). Są one droższe od olejowych, wrażliwe na wilgoć; stosuje się je tylko tam gdzie istnieje niebezpieczeństwo wybuchu i pożaru, a skutki ich byłyby szczególnie dotkliwe.
Najszerzej są stosowane transformatory dwuuzwojeniowe. Jedynie w przypadkach potrzeby zasilania dwóch sieci o różnych napięciach można użyć transformatorów trójuzwojeniowych lub transformatorów z tzw. uzwojeniami dzielonymi. Są to również transformatory trójuzwojeniowe z tym, że dwa uzwojenia SN są na to samo napięcie, np. 110/15/15 kV i każde z nich przenosi połowę mocy uzwojenia pierwotnego. Transformatory te cechuje ponadto podwyższone w stosunku do dwuuzwojeniowych, napięcie zwarcia. Zostały one wprowadzone dla uniknięcia dławików ograniczających prądy zwarciowe.
Transformatory mocy olejowe buduje się w Polsce w wykonaniu napowietrznym. Stosuje się je zarówno w stacjach napowietrznych, jak i wnętrzowych.
W krajowej sieci elektroenergetycznej są stosowane transformatory o następujących grupach połączeń: Yy0, Yz5, Dy5, Yd5 oraz Yd11 i Dy11.
Układ Yy0 jest stosowany w przypadkach, gdy obciążenie przewodu neutralnego nie przekracza 10% prądu znamionowego transformatora. Przy większych obciążeniach przewodu zerowego stosuje się układ Yz5 dla transformatorów o mocy do 250 kVA lub Dy5 dla mocy większych od 250 kVA. Układy transformatorów Yd11 i Dy11 są stosowane dla mocy powyżej 1600 kVA.
Krajowe transformatory posiadają znormalizowane wartości napięć zwarcia, wynoszące od kilku do kilkunastu procent. Wartość napięcia zwarcia zależy od mocy i górnego napięcia znamionowego transformatorów. Na zamówienie wykonuje się również transformatory z podwyższanym napięciem zwarcia oraz z dzielonymi uzwojeniami strony wtórnej, stosowane w przypadkach konieczności ograniczenia mocy zwarciowych.
Dobrane do warunków roboczych transformatory należy sprawdzić pod względem wytrzymałości zwarciowej określa je norma PN–EN 60865–1 [24].
Ogólne zasady doboru mocy i liczby transformatorów
Moc jednostek transformatorowych w danej stacji, ich ilość i lokalizacja stacji są głównie uzależnione od następujących czynników:
- wielkości i rozkładu obciążeń,
- wymaganego stopnia rezerwowania,
- rozmieszczenia urządzeń technologicznych i warunków terenowych.
W ogólnym przypadku moc stacji transformatorowej musi wynosić co najmniej:
![]() |
(5.17) |
gdzie: – obliczeniowa moc szczytowa na szynach dolnego napięcia,
– współczynnik mocy na szynach dolnego napięcia (z uwzględnieniem kompensacji mocy biernej),
– współczynnik rezerwy mocy stacji.
Wartość współczynnika rezerwy mocy zależy od wymagań odnośnie do rezerwowania mocy. Dla zasilania odbiorników III kategorii przyjmuje się zwykle
; dla odbiorników I kategorii minimalna wartość współczynnika
wynosi 2.
Ilość transformatorów pracujących w stacji powinna być wyznaczona (przy znajomości przebiegu obciążenia), z kryterium minimalizacji strat. Należy przy tym przestrzegać pewnych zasad.
W dużych stacjach o napięciu górnym 110 kV/SN przewiduje się od 1¸2 transformatorów przy zastosowaniu tak zwanej ukrytej rezerwy, dzięki której przy wypadnięciu jednego z transformatorów z pracy pozostałe będą zdolne pokryć całkowite zapotrzebowanie mocy. W stacjach średnich napięć zasilanych z sieci rejonowych z reguły stosuje się 2 transformatory. Natomiast w stacjach miejskich, wiejskich i przemysłowych oddziałowych o napięciu dolnym niskim z reguły projektuje się stacje jednotransformatorowe o mocach transformatorów:
- w stacjach miejskich do 630 kVA,
- w stacjach wiejskich do 400 kVA,
- w stacjach przemysłowych do 1600 kVA.
W przypadku zasilania odbiorników I i II kategorii, w razie braku możliwości rezerwowego zasilania należy projektować stacje dwutransformatorowe.
Przy doborze liczby i mocy transformatorów w stacjach zasilających zakłady przemysłowe należy założyć, że całkowita moc dobranych transformatorów jest nie tylko w warunkach roboczych co najmniej równa mocy zapotrzebowanej przez zakład, lecz także w warunkach zakłóceniowych moc transformatorów z uwzględnieniem dopuszczalnej przeciążalności powinna być wystarczająca do pokrycia mocy odbiorów wymagających rezerwowania.
Przy zastosowaniu w stacji jednego lub dwu transformatorów należy dążyć, aby moc poszczególnych jednostek była jednakowa. Dopuszcza się zastosowanie transformatora rezerwowego o mniejszej mocy niż moc pozostałych transformatorów w przypadku, gdy moc odbiorów wymagających rezerwowania jest mała w stosunku do obciążenia całkowitego lub jeśli występują znaczne różnice w obciążeniu.
Stacje oddziałowe są zazwyczaj projektowane jako jednotransformatorowe. W przypadku odbiorników wymagających rezerwowania z tej samej stacji można wyposażyć stacje oddziałowe w dwa transformatory.
Oprócz podanych wyżej zasad przy doborze liczby i mocy transformatorów należy brać pod uwagę następujące wskazówki:
- w sieciach przemysłowych ogranicza się moc pojedynczego transformatora (do 1600 kVA przy napięciu 400 V i 2500 kVA przy 690 V) z uwagi na trudności z doborem aparatury i łączników,
- w przypadkach wymagania dużej niezawodności ruchowej nie należy zakładać możliwości przeciążenia transformatorów.
Stacje transformatorowe SN/nn w sieciach terenowych budowane są jako jednotransformatorowe.
Dobór przekładni i zakresu regulacji transformatorów
O doborze przekładni transformatora decydują w danym miejscu układu elektroenergetycznego następujące parametry:
- napięcie górne i dolne,
- dopuszczalne wahania napięcia dla odbiorników przyłączonych do transformatora po stronie dolnego napięcia.
Aby utrzymać wahania napięcia w dopuszczalnych granicach, stosuje się regulację zaczepową, przy czym są stosowane następujące sposoby regulacji:
- regulacja zaczepowa w stanie beznapięciowym,
- regulacja zaczepowa pod obciążeniem automatyczna i półautomatyczna – stacje 110 kV/SN.
Regulacja zaczepów znajdujących się zwykle po stronie uzwojenia napięcia znajdujących się zwykle po stronie uzwojenia napięcia wyższego wpływa na zmianę przekładni transformatora.
Regulację zaczepową w stanie beznapięciowym stosuje się dla stacji SN/nn, gdy występuje konieczność zmiany przekładni (kilka razy w roku).
Normalne zakresy regulacji w stanie beznapięciowym w transformatorach o mocy do 160 kVA wynoszą ± 5%, w transformatorach o mocy 2÷16 MVA – ± 5%.
W przypadku częstej konieczności zmiany przekładni stosowana jest regulacja napięcia przez zmianę zaczepów pod obciążeniem. Normalny zakres regulacji napięcia pod obciążeniem w transformatorach o mocach 2÷16 MVA wynosi ± 10%, a w transformatorach o mocy do 16 MVA wzwyż ± 16%, może być także 23, 25 zaczepów.
Regulacja zaczepowa pod obciążeniem może być wykonana jako półautomatyczna (stosowana tylko w stacjach ze stałą obsługą) i automatycznie.
Ekonomiczny dobór transformatorów
O ostatecznym doborze liczby i mocy jednostek transformatorowych decyduje analiza techniczno– ekonomiczna. Po ustaleniu kilku wariantów mocy transformatorów spełniających wymagane warunki techniczne z uwzględnieniem pokrycia mocy zapotrzebowanej odbiorów w warunkach normalnych i przy dopuszczalnym przeciążeniu transformatorów w warunkach zakłóceniowych, przeprowadza się rachunek ekonomiczny porównania wariantów i wybiera wariant optymalny. Rachunek ten pozwala na ustalenie tak zwanej ekonomicznej mocy transformatorów.
Przy porównywaniu wariantów różniących się znacznie niezawodnością zasilania (np. stacja z jednym lub z dwoma transformatorami) do obliczenia kosztów rocznych należy stosować wzór uwzględniający koszty zawodności rozpatrywanych wariantów.
Obciążalność transformatorów
Sposób określania dopuszczalnego obciążenia mocą transformatorów energetycznych podaje norma PN–IEC 76–1/AK [25].
Przewodnik zawiera wskazówki dotyczące obciążenia transformatorów ze względu na temperatury pracy i starzenie cieplne izolacji. Zawiera zalecenia do obciążenia powyżej wartości znamionowych i wytyczne umożliwiające projektantowi wybór odpowiednich wartości znamionowych i warunków obciążenia nowych instalacji.
Przewodnik podaje matematyczne modele służące do oceny skutków rozmaitych obciążeń – nieustalonych oraz zmieniających się cyklicznie – w różnych temperaturach czynnika chłodzącego. Przedstawia również zalecenia dotyczące dopuszczalnego obciążenia na podstawie wyników obliczeń temperatury. Zalecenia te odnoszą się do różnych wielkości i znaczenia kategorii transformatorów, a także do różnych rodzajów obciążenia – obciążenie ciągłe, normalne, cykliczne obciążenie bez zakłóceń lub doraźne obciążenie awaryjne.
Podaje się w tabelach 5.4. i 5.5. dane znamionowe transformatorów WN/SN i SN/nn [17], [18].
Tabela 5.4. Transformatory WN/SN – dane znamionowe [17],[18]
Parametr | Moc znamionowa | Napięcie górne | Napięcie dolne | Napięcie zwarcia | Układ połączeń | Zakres regulacji | Straty w rdzeniu | Straty w uzwojeniu | Prąd stanu jałowego | Rodzaj chłodzenia | Izolacja uzwojeń | Izolacja punktu zerowego |
Typ | kV·A | kV | kV | % | – | – | kW | kW | % | |||
TDRb 25000/110 |
25000 | 115 ± 16% | 6,6 11,0 |
11 | Yd11 | ± 16% po stronie napięcia górnego pod obciążeniem; skok regulacji co 1,33% | 24,5 | 128 | 0,5 | ON–AF | Klasa A | Obniżona odpowiadająca napięciu 40 kV |
TDRb 25000/110Z |
6,3 6,6 11,0 16,5 |
18 | 18,5 | 160 | ||||||||
35 | 176 | |||||||||||
TDRB 40000/110 |
40000 | 115 ± 16% | 6,3 6,6 11,0 16,5 |
11 | ± 10% (± 9 stopni) po stronie napięcia górnego przełączane pod obciążeniem | 24 | 115 | 0,5 | Klasa A | |||
TONRa 20000/115 |
20000 | 110 | 6,6 | 11 | ||||||||
TDR 32000/110X |
32000/ /16000/ /16000 |
115+10% (± 6 stopni) |
6,3 6,6 16,5 |
W odniesieniu do mocy połówkowej GNDNi– –GNDNii– –DNIDNII 18–18–34 |
± 10% po stronie napięca górnego pod obciążeniem; skok regulacji co 1,66% | 25 | 210 | 0,4 | ON–AF | Klasa A | pełna | |
TDR 40000/110X |
40000/ /20000/ /20000 |
6,3 6,6 16,5 |
30 | 248 | ||||||||
TDR 63000/110X |
63000/ /31500/ /31500 |
6,3 6,6 16,5 |
41 | 370 |
Tabela 5.5 Transformatory SN/nn – dane znamionowe [17], [18]
Parametr | Moc znamionowa | Napięcie górne | Napięcie dolne | Zakres regulacji | Napięcie zwarcia | Układ połączeń | Straty w rdzeniu | Straty w uzwojeniu | Prąd stanu jałowego |
Typ | kV·A | kV | V | – | % | – | W | kW | % |
TAOa 1600/15–6,3 |
1600 | 6,3 | 400 525 |
Zaczepy +5÷–10% po stronie GN; przełączane na zewnątrz w stanie beznapięciowym; skok regulacji co 5% |
6 | Dy5 Yy0 |
2800 | 17,1 | 1,4 |
TAOa 1600/15 |
15,75 | 400 525 630 |
Dy5 Yy0 |
||||||
TAOa 1600/30–21 |
21 | 400 525 630 |
Dy5 Yy0 Yy0 |
2850 | |||||
TAOa 400/15–6,3 |
400 | 6,3 | 231 400 525 |
Zaczepy +5÷–10% po stronie GN; przełączane na zewnątrz w stanie beznapięciowym; skok regulacji co 5% |
4,5 | Yy0 Dy5 Yy0 |
1080 | 5,2 | 2,0 |
TAOa 400/15–10,5 |
10,5 | 231 400 525 |
Yy0 Dy5 Yy0 |
1000 | |||||
TAOa 400/15 |
15,75 | 231 400 525 6300 |
Yy0 Dy5 Yy0 Yy0 |
5,3 | |||||
TAOa 400/30–21 |
21 | 231 400 525 6300 |
Yy0 Dy5 Yy0 Yy0 |
1100 | 5,2 | ||||
TAOa 400/30 |
31,5 | 231 400 525 6300 |
Yy0 Dy5 Yy0 Yy0 |
5,7 | |||||
TAOa 250/15–6,3 |
250 | 6,3 | 231 400 525 |
4,5 | Yy0 Yz5 Yy0 |
680 | 3,8 | 2,4 | |
TAOa 250/15 |
15,75 | 231 400 252 |
Yy0 Yz5 Yy0 |
3,9 | |||||
TAOa 250/30–21 |
21 | 231 400 525 |
Yy0 Yz5 Yy0 |
830 | 4,1 | ||||
TAOa 160/15–6,3 |
160 | 6,3 | 231 400 525 |
Zaczepy +5÷–10% po stronie GN; przełączane na zewnątrz w stanie beznapięciowym; skok regulacji co 5% |
4,5 | Yy0 Yz5 Yy0 |
400 | 2 | 3 |
TAOa 100/15–6,3 |
100 | 15,75 | 231 300 525 |
Yy0 Yz5 Yy0 |
460 | 2,1 | |||
TAOa 100/30–21 |
21 | 231 400 525 |
Yy0 Yz5 Yy0 |
2 | |||||
THOb 40/20 |
40 | 15,75 | 231 400 |
Zaczepy 2,5÷–7,5% po stronie GN; przełączane w stanie beznapięciowym; skok regulacji co 2,5% |
4,5 | Yz5 | 165 | 0,85 | 2 |
21 | 231 400 |