4. Wybrane rodzaje diod

4.1. Diody impulsowe

Diody impulsowe najczęściej znajdują zastosowanie jako klucze przepuszczające impulsy tylko w jednym kierunku – stąd nazywane są też przełącznikowymi.

 

Oprócz dużej różnicy rezystancji dla polaryzacji przewodzenia i zaporowej, w takich zastosowaniach powinny natychmiastowo reagować na impulsy, o czym świadczą dynamiczne parametry charakterystyczne:

  • pojemność diody dla określonej częstotliwości i napięcia zaporowego,
  • czas przełączania definiowany jako suma czasu magazynowania i czasu opadania wyznaczonych na rys. 3.6:

 

 

t_{rr}=t_{s}+t_{f},

(4.1)  

       

Podstawowym warunkiem uzyskania dużej szybkości przełączania jest realizacja diod o małej pojemności, a więc o małej powierzchni złącza. Dodatkowo można stosować następujące warianty technologiczne:

  • domieszkowanie złotem w celu skrócenia czasu życia nośników i tym samym przyspieszenia zaniku ładunku w bazie po przełączeniu „w tył” (negatywnym skutkiem ubocznym jest wzrost wartości prądu generacji dla polaryzacji zaporowej),
  • zastosowanie półprzewodnika o szerokim paśmie zabronionym – np. GaAs,
  • wykonanie diody Schottky’ego (złącza m-s Ezlms), w której praktycznie brak gromadzenia nośników w bazie (najkrótszy czas przełączania).

 

Formowanie impulsów prostokątnych o stromym zboczu narzuca inne kryterium – krótki czas opadania tf. Warunek ten spełnia dioda ładunkowa, w której odpowiedni profil domieszek zapewnia pole elektryczne przyspieszające nośniki mniejszościowe w kierunku do warstwy zaporowej w trakcie przełączania „w tył”. W rezultacie nośniki z głębi bazy w większej liczbie docierają do tej warstwy i są usuwane przy stałym prądzie wstecznym zanim koncentracja na granicy warstwy zaporowej zmaleje do wartości równowagowej. Innymi słowy czas magazynowania ts wydłuża się, ale dzięki temu pozostający w bazie ładunek Q(ts) Wqczas maleje i czas jego zaniku, czyli czas opadania tf skraca się:

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 4.1 Formowanie impulsu w diodzie ładunkowej