Rozwiązania zadań
1. Organizacja i jakość wymagań
Rozwiązanie zadania 1
Rozwiązanie dotyczy dziedziny biblioteki w kontekście planowanej budowy systemu informatycznego.
Wymaganie 1. System powinien umożliwiać zarządzanie zasobami bibliotecznymi poprzez umożliwienie dodawania i usuwania książek oraz prowadzenie stanu magazynowego.
Jest to wymaganie funkcjonalne na poziomie wizji systemu.
Wymaganie 2. System powinien zapewniać bezpieczeństwo danych czytelników i księgozbioru poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń informatycznych.
Jest to wymaganie jakościowe na poziomie wizji systemu.
Wymaganie 3. Ekran E-25-1 musi się wyświetlać w maksimum 0,2 sekundy po naciśnięciu przycisku „Pobierz” na formularzu F-17-1.
Jest to wymaganie jakościowe (wydajność) na poziomie wymagań oprogramowania.
Wymaganie 4. System musi umożliwiać pracę na istniejących terminalach bibliotecznych, wyposażonych w system operacyjny Windows 7, oraz posiadających następujące parametry techniczne: Procesor Intel Core i3 IV generacji, częstotliwość taktowania … (itd.).
Jest to ograniczenie techniczne (konieczność zastosowania określonego sprzętu i oprogramowania) na poziomie wymagań użytkownika.
Wymaganie 5. Jako użytkownik systemu chcę móc przeglądać księgozbiór. Przeglądanie księgozbioru polega na wyświetleniu listy książek zgodnych z zadanymi kryteriami wyszukiwania. Listę książek można sortować oraz zaznaczać książki, dla których będą możliwe do wykonania działania szczegółowe.
Jest to wymaganie funkcjonalne na poziomie wymagań użytkownika.
Wymaganie 6. Kryteria wyszukiwania składają się z nazwiska autora, nazwy książki oraz roku wydania.
Jest to wymaganie słownikowe (definicja pojęcia) na poziomie wymagań użytkownika.
Rozwiązanie zadania 2
Wymaganie 1. Wyświetlenie każdego z formularzy z grupy F-ABC-1 będzie trwało nie dłużej niż 0,25 sekundy.
Jest to wymaganie jakościowe wydajności.
Wymaganie 2. System musi działać zgodnie z zadanymi wymaganiami wydajności na terminalach zainstalowanych obecnie w czytelni głównej, o następującej specyfikacji technicznej: system operacyjny Windows XP, procesor Intel Pentium 5, … (itd.).
Jest to ograniczenie techniczne.
Sprzeczność między wymaganiami 1 i 2 polega na tym, że otwarcie dowolnego okienka na terminalach określonych w wymaganiu 2 zawsze trwa dłużej niż czas określony w wymaganiu 1. Jest to niezależne od wybranej architektury i implementacji systemu.
Rozwiązanie zadania 3
Wymaganie 1. Dodanie nowej książki do księgozbioru. Po wybraniu opcji dodania nowej książki, system pokazuje formularz nowej książki. Po wprowadzeniu danych książki, są one zapamiętywane przez system.
Jest to wymaganie funkcjonalne. Wymaganie to można przetestować poprzez wykonanie m.in. następującego scenariusza: 1) pokazanie księgozbioru (brak danej książki), 2) dodanie nowej książki do księgozbioru (zakończone sukcesem), 3) pokazanie księgozbioru (nowa książka jest w księgozbiorze).
Wymaganie 2. Sposób działania interfejsu użytkownika będzie akceptowany przez ponad 90% użytkowników.
Jest to wymaganie jakościowe (używalność). Wymaganie to można przetestować poprzez wykonanie następującego eksperymentu: 1) wybranie grupy 50 niezależnych osób, które nie miały do tej pory styczności z systemem, 2) umożliwienie każdej osobie wykonania 10 zadanych przypadków użycia systemu, 3) przeprowadzenie ankiety satysfakcji, 4) obliczenie średniej ocen satysfakcji. Jeśli średnia ocen dla ponad 90% osób będzie wyższa niż 75/100, to należy uznać wymaganie za spełnione.