2. Prowadnice TEM

2.4. Falowód prostokątny

Zgodnie z pokazaną na rys.1.9 strukturą falowód prostokątny jest prowadnicą falową, w której nie występują dwa niezależne przewody, a więc nie może się rozchodzić fala elektromagnetyczna typu TEM. 
Mogą natomiast, przy spełnieniu pewnych warunków rozchodzić mody TE, oznaczane czasami jako mody E, lub TM, oznaczane jako H. Dla każdego z modów konfiguracja pól E i H jest inna. 
W materiale pominieto wyprowadzenie rozkładów pól elektrycznego i magnetycznego dla falowodu prostokątnego, dla kolejnych rodzin modów TEm,n i TMm,n. Skracając i konkludując  należy powiedzieć, że dla każdego modu można określić częstotliwość graniczną, poniżej której dany mod nie może zostać wzbudzony.


Rys.1.9. Struktura i wymiary 
falowodu prostokątnego 

   
Każdy z modów określony jest wskaźnikami „m” i „n”. Wartość częstotliwości granicznej zależy od wartości „m” i „n”, od rozmiarów a i b falowodu, oraz od wartości przenikalności elektrycznej materiału wypełniającego falowód. W miarę wzrostu częstotliwości wzbudzają się kolejne mody TEm,n i TMm,n. Mod o najniższej częstotliwości granicznej nazywany jest podstawowym. Modem podstawowym w falowodzie prostokątnym jest TE10. Dla niego wartość długości fali granicznej (jest to długość fali w wolnej przestrzeni dla częstotliwości granicznej) wynosi:

  

\lambda _{gTE10}=2a;

(1-69)  

W Tabeli 1.2 zestawiono wartości częstotliwości granicznych dla kilku pierwszych modów, dla falowodu skonstruowanego do pracy w pasmie 3 cm, bez wypełnienia dielektrykiem.
Tabela 1.2: Pierwsze mody falowodu na pasmo X, o wymiarach: a=2,286 cm, b=1,016 cm.

MOD TE10 TE20 TE01 TE11 TM11
Częstotliwość graniczna fg[GHz] 6,562  13,123 14,764 16,156 16,156

Rozkład pola elektrycznego i magnetycznego dla modu TE10 pokazano na rys.1.10.

Rys.1.10. Linie sił pola elektrycznego E i magnetycznego H dla modu podstawowego  

 
Pasmo pracy falowodu prostokątnego zawiera się między częstotliwością graniczą modu podstawowego i częstotliwością graniczną kolejnego modu, z pewnymi marginesami. 
Prędkości: fazowa vf i grupowa vg oraz długość fali \lambda _f są, dla tej samej f różne i różne dla różnych modów. Oznaczamy: prędkość v i długość \lambda dla fali płaskiej w wolnej przestrzeni wypełnionej ośrodkiem o \varepsilon _{r}\varepsilon _{0}\mu _{r}\mu _{0}.

  

v=\frac{c}{\sqrt{\mu _{r}\varepsilon _{r}}}; \lambda v=\frac{\lambda _{0}}{\sqrt{\mu _{r}\varepsilon _{r}}};

(1-70)  

Dla falowodów prędkość fazowa i długość fali w falowodzie opisują następujące zależności:

  

v_{f}=\frac{\omega }{\beta }=\frac{v}{\sqrt{1-(f_{gmn}/f)^{2}}};

v_{g}=v\sqrt{1-(f_{gmn}/f)^{2}}=1/\frac{\mathrm{d} \beta }{\mathrm{d} \omega }

(1-71)  

Długość fali \lambda _fw falowodzie jest większa, niż w wolnej przestrzeni i gdy częstotliwość zbliża się do częstotliwości granicznej długość fali rośnie do nieskończoności.

  

\lambda _{f}=\frac{\lambda }{\sqrt{1-(f_{gmn}/f^{2})}};

(1-72)  

Między prędkościami fazową i grupową istnieje związek (1-73):

  

v_{g}v_{f}=v^{2};

(1-73)  

Na rys.1.11 pokazano zależności vf(f/fg) i vg(f/fg). Gdy częstotliwość zbliża się do wartości granicznej, to prędkość fazowa rośnie do nieskończoności, prędkość grupowa maleje do zera i ustaje przepływ energii. Poniżej częstotliwości granicznej dany mod nie może zostać wzbudzony.

Rys.1.11. Prędkości fazowa i grupowa w falowodzie  

 
Straty mocy w ściankach metalowych powodują, że falowody wykazują stosunkowo duże tłumienie mocy sygnału. Aby je zmniejszyć falowody prostokątne wykonywane są  z miedzi, mosiądzu, aluminium, często są srebrzone i złocone.