4. Propagacja fal w linii długiej

Ten duży rozdział poświęcony jest opisaniu zjawisk zachodzących w linii długiej w procesie propagacji fali. Zacznijmy od uwagi o tym, jaką linię nazywamy „długą”.
Linię będziemy traktowali jako długą, gdy jej fizyczna długość będzie porównywalna z długością fali propagowanego przez nią sygnału. Tak więc dla fali o długości 100 cm (300 MHz) „długą” będzie kabel koncentryczny o fizycznej długości 10 cm, a dla fali o długości 3 mm (100 GHz) „długą” będzie połączenie między elementami układu scalonego wykonanego na arsenku galu o długości fizycznej 100 m.
Lista pojęć, z którymi zapoznamy się w tym rozdziale i których znaczenie powinniśmy zrozumieć, jest długa. Zaczniemy od wyprowadzenia równań opisujących zjawiska propagacji fali, potem opiszemy rozwiązania tych równań, fale rozchodzące się w układzie: generator-linia długa-obciążenie. Wprowadzimy pojęcia współczynnika odbicia i omówimy warunki dopasowania w rozumieniu impedancyjnym i energetycznym. Omówimy zjawisko fali stojącej i wprowadzimy pojęcie transformacji impedancji. 
Wprowadzimy dużo nowych pojęć i definicji, które będą wykorzystywane w dalszych rozdziałach. Poznanie ich i przyswojenie pozwoli zrozumieć materiał następnych jednostek.