4. Propagacja fal w linii długiej

4.2. Rozwiązanie równań Linii Długiej

Fale: postępująca i odbita
Równania telegrafistów są równaniami różniczkowymi. Ta postać równań różniczkowych ma znaną i prostą postać rozwiązań:
 

  

\mathrm{U}(z)=\mathrm{U}_{+}+\mathrm{U}_{-}= \mathrm{U}_{1}e^{-\gamma z}+\mathrm{U}_{2}e^{\gamma z}

(10-6a)  
  

\mathrm{I}(z)=\mathrm{I}_{+}+\mathrm{I}_{-}= \mathrm{I}_{1}e^{-\gamma z}+\mathrm{I}_{2}e^{\gamma z}

(10-6b)  

Rozwiązanie jest dwuczłonowe, składniki z indeksem „1” reprezentują falę rozchodzącą się wzdłuż osi z, składniki z indeksem „2” reprezentują falę rozchodzącą się w przeciwną stronę, niż kierunek osi z. 
Pamiętamy prostą i oczywistą interpretację rozwiązań:

  •  U1, I1 - stałe całkowania – zespolone amplitudy napięcia i prądu fali rozchodzącej się w kierunku z, jest to fala postępująca.
  • U2, I2 - stałe całkowania - zespolone amplitudy napięcia i prądu fali rozchodzącej się w kierunku przeciwnym do z, nazywamy ją falą odbitą, albo wtórną.

Pamiętamy: Dla każdego typu prowadnicy falowej, w której propagowany jest jeden mod fali, można przyjąć obwód zastępczy w postaci  linii dwuprzewodowej. W każdym takim przypadku rozwiązanie równania linii długiej mają postać (10-6) i (10-7) i ich interpretacja jest identyczna.
     Stała propagacji
Gdy mówimy o propagacji fali, to powinniśmy wyznaczyć tłumienie fali, długość fali i prędkości rozchodzenia. Wprowadzona zależnością (10-3) i występująca w rozwiązaniach (10-6) i (10-7) stała propagacji \gamma jest bardzo ważnym parametrem zjawiska propagacji fali. Stała propagacji jest wielkością zespoloną i można zapisać ją w następującej postaci: 

  

\gamma = \alpha +j\beta ;

(10-7)  

Zależność (10-6a) może być zapisana następująco:

  

\mathrm{U}(z)=\mathrm{U}_{1}e^{-\alpha z}e^{-j\beta z}+\mathrm{U}_{2}e^{\alpha z}e^{j\beta z};

(10-8)  

Interpretacja fizyczna obu składników ​​\alpha +j\beta jest oczywista:

  • Część rzeczywista \alpha stałej propagacji \gamma nazywana jest stałą tłumienia. Stała tłumienia \alpha(Np/m) decyduje o szybkości strat mocy fali biegnącej wzdłuż linii.
  • Część urojona \beta stałej propagacji \gamma nazywana jest stałą fazowa. Stała fazowa \beta(rad/m) decyduje o szybkości zmian fazy fali biegnącej wzdłuż linii, a tym samym o długości fali \lambda.

Powróćmy do zależności (10-3), aby znaleźć, jak \alpha i \beta zależą od parametrów R,G,L i C obwodu zastępczego z rys.10.2. Wracamy do podstawowych zależności opisujących stałą propagacji  \gamma w zależności od impedancji Z i admitancji Y.

  

\gamma =\sqrt{YZ}=\sqrt{(R+j\omega L)(G+j\omega C)};

(10-9)  

Zwykle spełnione są następujące warunki:  R/\omega L , gdyż w praktycznych rozwiązaniach konstrukcji linii dwuprzewodowych przewody wykonane są z dobrze przewodzącego metalu i otoczone małostratnym dielektrykiem. Wtedy:

  

\alpha \cong \frac{G}{2}\sqrt{\frac{L}{C}}+\frac{R}{2}\sqrt{\frac{C}{L}};

(10-10)  
  

\beta \cong \omega \sqrt{LC};

(10-11)  

W zależności (10-10) drugi ze składników zwykle dominuje nad pierwszym.
     Prędkości fazowa i grupowa
Gdy mówimy o prędkości propagacji fali musimy wyróżnić prędkość fazową i prędkość grupową.
Prędkość fazowa vf propagowanej fali jest prędkością z jaką przesuwa się płaszczyzna stałej fazy. Prędkość vf związana jest z wartością stałej fazowej \beta:
 

  

v_{f}=\frac{\mathrm{d} z}{\mathrm{d} t}=\frac{\omega }{\beta };\, \, \beta =\frac{\omega }{v_{f}}=\frac{2\pi }{\lambda _{f}};

(10-12)  

Prędkość grupowa vg propagowanej fali jest prędkością przepływu energii.

  

v_{g}=\frac{\mathrm{d} \omega }{\mathrm{d} \beta }

(10-13)  

Przypomnienie:
W prowadnicach falowych typu TEM prędkości fazowa i grupowa są sobie równe. W falowodach prostokątnych i cylindrycznych, w których propagowane są mody TE albo TM, prędkości fazowa i grupowa różnią się.
     Impedancja charakterystyczna
Zespolone amplitudy napięcia U(z) i prądu I(z) opisane są zależnościami (10-6) i (10-7). Określimy teraz związki między nimi. Stosunki zespolonych amplitud napięcia i prądu dla obu propagowanych fal są sobie równe z dokładnością do znaku i nazwane impedancją charakterystyczną Z0.

  

{\mathrm{Z_{0}} }=\frac{\mathrm{U_{1}}}{\mathrm{I_1}}=-\frac{\mathrm{U_{2}}}{\mathrm{I_2}};

(10-14)  

Wartość impedancji charakterystycznej jest bardzo ważnym parametrem prowadnicy falowej. Impedancja charakterystyczna Z0 jest funkcją rozmiarów prowadnicy i parametrów ośrodka.

  

{\mathrm{Z_{0}} }=\sqrt{\frac{R+j\omega L}{G+j\omega C}}\cong \sqrt{\frac{L}{C}};

(10-15)  

Dla prowadnicy bezstratnej Z0 jest rzeczywiste. Dla prowadnicy z małymi stratami przyjmuje się także, że z dobrym przybliżeniem Z0 jest rzeczywiste.