2. Interfejs równoległy IEC-625

2.12. Power Line Communication (PLC)

Pojęciem Power Line Communication (PLC) określa się zbiór technologii umożliwiających transmisję danych przez sieć elektroenergetyczną. Występuje kilka standardów. Jeden z nich OPERA pracuje w pasmach częstotliwości: 9kHz, 95kHz, 125kHz, 140kHz, 148,5kHz. Szybkość transmisji ok. 300 kb/s. W praktyce działanie systemu transmisji danych polega na przesyłaniu równolegle z napięciem zasilającym 230V, o częstotliwości 50Hz, sygnału z danymi na podnośnej o wiele wyższej częstotliwości (rys. 3.7).

 

Rys. 3.7 Schemat blokowy połączeń PLC

 

Usługi przewidziane dla PLC:

  •  transmisja danych pomiarowych (np. odczyt liczników),
  •  dostęp do Internetu,
  •  telefonia cyfrowa.

Technologie te dają duże możliwości jeśli chodzi o dostęp do Internetu w budynkach, w których brak jest odpowiedniej instalacji sieci komputerowej. Spotykają się jednak z krytyką krótkofalowców, gdyż często stają się źródłem fali radiowych i powodują zakłócenia (sieci energetyczne nie były projektowane do przesyłania sygnałów o dużych częstotliwościach).

Aktualnie występują dwa standardy definiujące sieci Z PLC.

CENELEC - Standard ten dzieli pasmo częstotliwości na cztery grupy:   9 kHz- 95 kHz- 125kHz- 140kHz- 148,5kHz. średnia szybkość transmisji leży w granicach 300 kb/s.

ETSI TS 101 867 - gwarantuje większą szybkość transmisji dzięki znacznemu powiększeniu pasma transmisyjnego. W przypadku transmisji od baz nadawczych zewnętrznych jest to około 1,6-10 kHz, do 10-30 kHz wewnątrz budynków.