3. Interfejs modułowy PXI

Pierwowzorem dla interfejsu modułowego PXI była magistrala VXI (VXIbus: VME eXtensions for Instrumentation). Powstała ona w wyniku rozszerzenia możliwości magistrali komputera modułowego z magistralą VME-bus (rys. 4.1), o elementy umożliwiające obsługę modułowych przyrządów pomiarowych (modułów).

 

Rys. 4.1  Przykład konfiguracji komputera modułowego w standardzie VME: CPU-jednostka centralna, RAM-pamięć o dostępie swobodnym, ROM-pamięć stałą, A/C –przetwornik a/c, C/A-przetwornik c/a

 

Przykład konfiguracji przyrządu wirtualnego w standardzie VXI zamieszczono na rys. 4.2.

 

Rys. 4.2 Przykład konfiguracji przyrządu wirtualnego w standardzie VXI: RM-Resource Manager, DVM-woltomierz cyfrowy, GEN-generator, CPS-moduł/karta procesora sygnałowego, DAQ-moduł/karta zbierania danych, MUX-multiplekser

 

Szybkość transmisji danych w standardzie VXI wynosiła 40MB/s. Nowe rozwiązanie to system modułowy PXI: (PCI Extention for Instrumentation). W systemie z magistralą PXI do obsługi modułów wykorzystuje się standardową magistralę PCI (Periferal Component Interconnect) rozszerzoną o elementy ułatwiające obsługę modułów pomiarowych, podobnie jak w przypadku VXI. W rozwiązaniu tym funkcjonuje też CompactPCI, która łączy specyfikację elektryczną PCI z mechaniką typu Eurocard. Szybkość transmisji danych w standardzie PXI wynosi 132MB/s.

Po opcjonalnym rozszerzeniu magistrali danych z 32 do 64 bitów można osiągnąć nawet 264MB/s. Współpracujące z magistralą PXI (umieszczone w kasecie) przyrządy modułowe, widziane są w przestrzeni adresowej urządzeń wejścia/wyjścia systemu komputerowego (kontrolera).