3. Wirtualne przyrządy pomiarowe

3.1. Idea wirtualnego przyrządu pomiarowego

Idea wirtualnego przyrządu pomiarowego (VI: Virtual Instrument) znajduje wyraźne odniesienie do przyrządu tradycyjnego. Jak wiadomo, nowoczesny model autonomicznego przyrządu pomiarowego zawiera cztery podstawowe bloki funkcjonalne: zbierania danych, przetwarzania danych, generacji pobudzeń[1] i prezentacji wyników. Przyrząd wirtualny zawiera te same bloki funkcjonalne, z tą różnicą, że niekoniecznie muszą być umieszczone we wspólnej obudowie. Idea przyrządu wirtualnego polega więc na połączeniu funkcji przyrządu tradycyjnego (ustalonych na sztywno) z elastycznymi, często definiowanymi przez użytkownika, funkcjami komputera osobistego. Poszczególne funkcje mogą być realizowane zarówno z użyciem sprzętu, jak i oprogramowania. Ideę przyrządu wirtualnego zilustrowano na rys. 3.3. Blok decyzyjny oznaczono symbolicznie znakiem postaci projektanta, którym w pewnych przypadkach może stać się sam użytkownik.

Rys. 3.3  Idea wirtualnego przyrządu pomiarowego

Podsumowaniem tego punktu niech będzie autorska definicja wirtualnego przyrządu pomiarowego [34]:

Przyrząd wirtualny to rodzaj inteligentnego przyrządu pomiarowego powstałego w wyniku sprzężenia pewnego sprzętu nowej generacji z komputerem osobistym ogólnego przeznaczenia i przyjaznym dla użytkownika oprogramowaniem, które umożliwia użytkownikowi współpracę z komputerem na zasadach takich jakby obsługiwał tradycyjny przyrząd pomiarowy.

 


[1] Blok generacji pobudzeń jest blokiem specyficznym. Trzeba o tym pamiętać przy formułowaniu oraz interpretacji definicji.